| subcarpatii a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si nu stiu la ce facultate sa merg: UMF Targu Mures, sectia farmacie sau la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara Cluj. Pe ce materii ar trebui sa ma axez?, din ce dau examenele de admitere?

3 răspunsuri:
| AleandraIleana98 a răspuns:

Pai depinde care tip de medicina iti place cel mai mult. Daca iti place sa ingrijesti animalele du-te la medicina veterinara>daca iti place sa ajuti oamenii, sa-i vindeci mergi pe medicina propriu-zisa.Ar trebui sa te axezi pe Biologie, Chimie organica si Fizica deoarece din una din acestea la alegere dai examen de admitere. Examenul este format din 100 de intrebari in cazul Chimiei sau Biologie dintre care 75 de întrebări se extrag din caietele cu întrebări elaborate de Universitate și vândute iar restul de 25 sunt "la prima vedere". Bacul e 10% si media la examen 90%. Succes

| alexutzadob a răspuns:

Eu sincer nu ti-as recomanda niciuna. cea mai buna prietena a mea e la medicina in Bucuresti si nu face mare lucru. de ce nu aplici pentru o bursa in strainatate? te si plimbi si si inveti cum trebuie. oricum mai ai timp sa te hotarasti pana intrii la facultate. daca vrei mai multe detalii, poti da un mail la cei de la Study Abroad Advising Center, la contact@education-abroad.ro. iti urez spor la invatat, bafta la bac si ai grija ce alegi, viitorul tau este in joc.

| pleclastudii a răspuns:

Ai grija cu agentiile ca nu reprezinta de obicei universitatile de top!

Uite aici un blog util pentru a incepe cautarea de informatii despre studiile in strainatate?

wwww.pleclastudii.wordpress.com

Mult succes!