| Decebalul a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si m-am cam plictisit de scoala. Sunt la un profil care parea decent pana anul asta si la care nu am intampinat probleme (stiinte ale naturii). Desi nu mi-a placut in a 9-a, am decis sa nu ma transfer si sa raman deoarece am picat in clasa cu niste colegi geniali. Ma rog, ideea e ca anul asta toti profesorii au devenit mai ciudati si se comporta de parca daca nu luam bacul, ajungem boschetari sau chisr mai rau. Ok, problema mea e ca nu mai vreau sa continui cu scoala. Nu aici. Dupa liceu, ar fi trebuit sa merg in Anglia si sa stau la o ruda acolo. Este vreo posibilitate prin care as putea sa-mi iau diploma de 11 clase si sa merg sa incep ultimul an la un liceu de acolo, fara prea multe complicatii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Elevii nu trebuie sa asculte de profesor decat atunci cand isi preda cursul.
Daca un profesor nu incurajeaza elevii, atunci el nu trebuie sa fie nici macar femeie de serviciu in scoala aceea, chiar daca a facut mai multe facultati. Pentru ca el descurajeaza prin cuvinte, fapta si atitudine, si nu incurajeaza.
ba inca un profesor nu trebuie sa-i priveasca de sus pe care nu au luat bac-ul; ce sa mai spunem de cei care au doar scoala profesionala si nu liceul? Din pricina asta spun ca un astfel de profesor nu ar trebui sa traiasca in mijlocul oamenilor. Daca se crede intr-o sfera mai inalta, de ce mai traieste in mijlocul oamenilor?

"[...]Se comporta de parca daca nu luam bacul, ajungeam boschetari sau chiar mai rau." Unui astfel de profesor trebuie sa i se aduca la cunostinta ca "Domnul nu Se uita la ce se uita omul; omul se uita la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul Se uita la inima." (1Samuel.16:7)

Sfatul meu este ca sa nu-ti parasesti colegii din pricina aceasta.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca oricine face liceul in strainatate? Tu vad ca nu stii o limba straina daca zici ca nu stii carte, cum te vei descurca? Plus ca mi se pare aiurea ca zici ca vrei sa te muti in strainatate fix acum in clasa a 12-a, ultimul semestru. Eu zic mai bine sa pui mana pe carte, chiar si acum, pe ultima suta de metrii, "poti ingrasa porcul"... daca ai ambitie si seriozitate dar vad ca seriozitatea lipseste... Daca ai suportat scoala si te-ai chinuit pana acum, e pacat sa abandonezi acum pe final si sa pleci in strainatate. Sfatul meu e sa te chinui sa inveti macar de un 6 la bac, sa te poti angaja aici in tara daca tot ai continuat un liceu. Dar dupa cate deduc, tu l-ai continuat doar pentru distractie, ceea ce nu e bine, parintii tai s-au chinui pana acum cu tine la scoala. pana in a 12-a
. Exista doua categorii de oameni, aia care se duc de distractie si nu vor sa invete sau aia care vor sa nu se distreze, nu invata dar se duc acolo ca sa aiba macar diploma de 12 clase sau un bac de 6. Tu te incadrezi in prima categorie, ceea ce e rău. Invata mai bine si ia bacalaureatul. Daca profesorii sunt mai răi anul asta asta nu e o problema, tie ti se pare o problema pentru ca nu inveti... apropo ai un nume foarte foarte ˝˝misto˝nu exista diploma de 11 clase, apropo tu crezi ca tocmai in a 12-a te primeste un liceu in afara... Plus ca daca nu iei bacul aici dar acolo. Mai ales pe ultima suta de metrii.

| Decebalul explică (pentru anonim_4396):

Wow. Imi plac concluziile pe care le-ai tras dupa intrebarea postata laughing.
1. Engleza o stiu aproape la perfectie. Mai am de lucrat doar la inteles. E greu sa intelegi pe cineva care vorbeste engleza cu accent.
2. Am incercat sa zic faptul ca pana acum in a 12-a, la scoala, a fost ok.
3. Si nu, nu am stat la scoala pentru distractie. Prin "colegi geniali" am vrut sa subliniez faptul ca erau exact cum mi-am dorit. Calmi, intelegatori, fara fite etc.
4. Koi e o specie de peste, de origine japoneza. Nu se asimileaza cu c.oi, din romana.
5. Nu am zis ca o sa fac 100% lucrul asta. Voiam sa aud pareri.
6. Nu mai stau pe banii parintilor din clasa a 10-a.
O zi faina!winking

| Omis a răspuns:

Doamne, ce trăsnaie! Diploma de 11 clase, auzi...
Nu cred ca mori daca mai continui scoala înca alte cateva luni. Stai si termina-ti 12 clase si dupa faci ce vrei, daca nu vrei sa dai bacul, nu-l da, dar macar 12 clase sa le ai terminate, daca tot ai ajuns pana in clasa a 12-a, aproape semestrul 2. Ar fi cea mai mare tampenie pe care ai putea-o face.

Răspuns utilizator avertizat
| CristianM22 a răspuns:

Nu exista diploma de 11 clase, exista de 8, 10 sau 12. Sfatul meu este sa termini clasa a 12-a, sa nu dai bacul si sa mergi, indura putin, 2 clase ajuta mult, plus ca pierzi un an de studii daca ceri diploma, practic, ai facut clasa a 11-a degeaba.
Cu 12 clase, Cv-ul arata altfel, crede-ma, si cand te vei angaja, se va cunoaste.