| Faydee a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si vreau sa ma mut la alt liceu... Va rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez, adica daca am media 4 la o materie mai pot sa ma transfer?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci cerere la ambele liceee. Este necesara aprobarea Consiliului de Administratie al liceului la care vrei sa mergi si avizul Consiliului de Administratie al liceului unde esti acum. De fapt ar fi fost bine sa fi depus deja cererile, asa ca du-te si depune-le cat mai repede. Nu conteaza ce note/medii ai avut pe primul semestru, in schimb trebuie sa fi avut media de intrare mai mare decat a ultimului intrat la liceul unde vrei sa te muti. Succes!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Liceul la care vrei să te muţi nu e obligat să te primească, dar să zicem că ar vrea să te admită. Dar cînd îţi vor vedea situaţia la învăţătură pe care va trebui să le o duci, şi dacă e aşa cum e, precis nu te vor mai primi.
Ei pot primi un şcolar cu o foarte bună conduită şcolară şi cu note bune iar nu un corigent. De ce să se lege de picioare cu un balast în plus?
Dom'le, voi pur şi simplu nu vreţi deloc să gîndiţi!