| Herr a întrebat:

Salut, sunt la mate info intensiv info. Cum mă pot muta la filo sau ştiinţe sociale? Trebuie să dau vreun examen ceva? mă pot muta din semestrul II?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in cl. a IX-a trebuie sa ai media mai mare decat a ultimului intrat si sa dai diferentele necesare. Te poti transfera dupa semestrul I, daca iti aproba transferul.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului invatamantului preuniversitar, citez:
""ART.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de la care se face transferul şi cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii la care se face transferul.
ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trebui sa dai examene de diferenta la obiectele pe care nu le-ai facut dar le ai in noul profil. Intereseaza-te la secretariat care sint alea.

| vampir004 a răspuns:

Trebuie sa dai niste diferente pentru a intra la alt Liceu

| Iamnotme a răspuns:

Ce clasa esti?