| Danielul123 a întrebat:

Sunt pe profilul mate-info intesiv info și aș dori niste păreri de la cei care sunt la fel. Ce orar aveți? Cum vi se pare?

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Specializarea mate-info intensiv info este una dintre cele mai aglomerate. Vei avea 3 ore de info in plus fata de cei de la mate-info simplu sau stiintele naturii.

Specializarea este recomandata pentru cei ce vor sa aiba o cariera in domeniul informaticii. Vei ajunge sa faci 7-8 ore de informatica pe saptamana (in clasele 11-12).

Din numele specializarii ( matematica-informatica ) se observa ca doua materii sunt principale: matematica si informatica. Ei bine, as putea spune ca la mate-info intensiv info, informatica este un pic mai importanta decat matematica. Nu o sa spun ca matematica trece pe loc secund, ramane materie principala, dar informatica este si mai importanta.

Este buna specializarea pentru ca iti va fi mai usor la bac la informatica. La mate-info simplu totul merge foarte incet, avand doar o ora pe saptamana. La intensiv info, la sfarsitul clasei a 11a vei fi gata cu materia de bac. Dar materia se va parcurge mult mai repede, asteapta-te sa ai teste destul de frecvent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am urmat profilul matematica-informatica, și știu ce așteptări ar trebui sa ai de la el.
Foarte multă munca, iar dacă nu îți iei licența in matematică, cam degeaba ai urmat acest profil.

Orarul depinde de cursant, tu ai spus ca esti pe profil intensiv informatica, asta ar însemna cu câteva ore in plus de informatica față de un profil mate-info simplu.
Începi cu 4 ore de matematica și 4 ore de limba română, 3 ore de biologie, chimie și fizică, o ora de muzică sau desen pe săptămâna, limbi străine presupun ca faci doar 2-3 ore pe săptămâna, 2-3 ore TIC, religie dirigintie și sport.

Însă, nu prea cred ca o sa ai chef de sport după 2 ore de matematica și una de fizica. Eu cel puțin rar am mers la sport, mai mult cu învățatul. In primele clase a 9a și a 10a mai ai timp de câte ceva. După... mai puțin laughing

Oricum, e frumos pentru ca se pune accent mai mult pe materiile reale, decât cele umane, iar profesorii nu te presează intr-atât de mult la celelalte discipline - pe care eu chiar credeam ca sunt optionale.

| raz0000001 a răspuns:

La fel, urmaresc intrebarea. tongue

| Jsjsha a răspuns:

Eu sunt la mate-info si mi se pare destul de ok