| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Salut! Sunt student la ASE in anul 1 deci am facut facultatea doar online. Chiar daca a fost online, n-am avut nevoie sa copiez sau daca am facut-o, eram cu camera inchisa si ma uitam pe telefon (eu dand testul de pe calculator). Totusi...acum nu mai e chiar asa. Dau examen scris cu camera si audio si daca nu ma ajuta cineva cel mai probabil pic. Din acest motiv, ma gandesc sa copiez. Problema e ca nu stiu care sunt repercursiunile pentru copiat....auzisem ceva de EXMATRICULARE. Daca e pe bune chestia cu EXMATRICULAREA atunci nu m-as risca (mai bine o restanta decat exmatriculare); dar din moment ce foarte multi se gandesc la copiat (la examenul asta) mi-e greu sa cred ca se risca chiar asa. Daca e vorba doar sa-mi atraga atentia e perfect; daca e sa ma dea afara din examen si sa pic la materia respectiva e foarte bine si asa (oricum luam restanta si daca n-as fi copiat, macar asa am incercat), dar faza cu EXMATRICULAREA chiar ma sperie. Deci practic,

CE SE INTAMPLA DACA AM FOST PRINS COPIIND LA EXAMENUL ONLINE?

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI!

4 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Nu stiu ce dovezi ar putea ca copiezi online, eu unul la teste am mai multe tab-uri in chrome cu materia, sau vorbesc cu cineva pe apel la telefon si deconectez microfonul din control panel si se vede ca si cum e pornit dar el e oprit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce materie dai? Te ajut eu

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu vreau sa fiu moralista, insa mai bine inveti. Da, e mai simplu sa copiezi, nu cred ca exista un student / o studenta / un elev / o eleva care sa fi avut ocazia sa copieze si sa nu fi facut asta / sa se mai uite prin caiet la ascultare. Insa tu ai ales acea facultate pentru ca iti place si vrei sa profesezi in domeniu, nu? Daca in semestrul 1 din anul 1 nu inveti nimic, atunci tot ceea ce vei invata mai departe (lucruri ce se bazeaza pe ceea ce trebuia sa inveti acum) va fi greu de inteles pentru tine daca nu ai bazele. Cat despre repercursiuni depinde de profesor. Cu totii stim ca in gimnaziu / liceu se pune 1 pentru copiat si cu totii stim cel putin o persoana care a copiat, a fost prinsa si nu a patit nimic. Daca profesorul e intelegator si te prinde copiind, poate te iarta si iti mai acorda o sansa. Daca ai un profesor mai aspru iti recomand sa nu incerci, nu merita.

| tdctin1981 a răspuns:

O fosta studenta FABBV (ASE), Manuela Georgiana Cioaca, in prezent doctorand la DOFIN in anul 1, a ajutat serii intregi sa copieze la diverse examene, de la anul 1 pana la anul 3 atat de la ASE cat si de la Poli. (Stiu precis de la diversi studenti, fosti studenti, colegi)

Inainte oferea meditatii, acum vazand ca se poate copia online, a trecut pe varianta economicoasa si eficienta de a ajuta online.
Ea poate fi gasita la adresa manuelacioaca618@gmail.com sau la numarul 0726143634.

Anul acesta, comisia de etica a ASE a fost sesizata cu privire la matrapazlacurile facute de ea si o colega de-a ei, Nicoleta Dragan (si poate si altii). S-a facut o ancheta de forma si s-a inchis dosarul. Multi profesori stiu de practicile astea, dar se fac ca nu vad. Marturii, poze Facebook si whatsapp cu asa-zise tranzactii inca exista, desi ea a incercat sa isi stearga urmele, multi cu care am vorbit afirmand ca stiu de la altii. (!?) Ca urmare a sesizarii, domnisoara si-a inchis contul de Facebook si pagina ei de meditatii sponsorizata, (cu like-uri platite), dar are un alt cont Manuela Cioaca. Radu Ciobanu, cadru didatic acolo, sef pe relatia cu studentii, monitorizeaza toate grupurile de Facebook unde ar putea aparea activitati ce i-ar periclita businessul ei, prin blocarea sau stergerea postarilor care ar duce la alte surse de ajutor. Dovezi exista in acest sens.

Totusi e o loterie business-ul asta intrucat livreaza la multi, si nu apuca sa termine la toti. (taxa e intre 600 si 900 RON/examen)(in functie de cerere)