| Aleksandru97 a întrebat:

Afara e soare, vine vara si vacanta, iar eu..., stau si invat pentru examen.
Stie careva care a dat deja examenul de admitere in liceu sau care are vreo idee de cum sunt exercitiile sa imi zica si mie ce ar trebui sa invat, si dati si definitiile.
De exemplu:
* Caracteristicile romanului la romana:
-personaje numeroase;
-actiunea are loc pe mai multe planuri, etc.

*Teorema lui Pitagora pentru matematica:
Intr-un triunghi dreptunghic patratul ipotenuzei este egal cu...

Ajutati-ma sa scap si eu de examene ca sa ma bucur de vacanta.

Cele mai multe sau cele mai bune primesc funda.

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Hei,si eu dau examenul. Pai, la romana ai de invatat genul liric si in cadrul acestuia pastelul, genul epic cu speciile: schita, nuvela, basmul si fabula. De asemenea, sa stii foarte bine propozitiile subordonate, figurile de stil, mijloacele de imbogatire a vocabularului, valorile morfologice, functiile sintactice, semnele de punctuatie. La matematica, de toate! Formule, teoreme si mult lucru! Ai programa pe internet! Numai bine si succes!

1 răspuns:
| Cllaudiia a răspuns:

La romana nu este romanul.Sunt:balada,basmul,nuvela,schita si pastelul.