| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca din toamna la grupurile scolare se baga din nou profesionala, si ca din 7 clase de a 10 sa mai ramana 3. As vrea sa stiu daca este adevarat si daca ar fi cum se face repartizarea. Am auzit ca intra la profesioanala cei care am media generala sub 6. Dau funda pentru raspunsuri serioase

1 răspuns:
| lazarsergiu a răspuns:

Pentru ca ai postat intrebarea chiar de ziua mea o sa iti raspund eu, bineinteles dupa aproape 1 luna de zile. In primul rand scoala profesionala se va introduce doar din anul scolar 2013 -2014, adica la anul in septembrie. Tu vei face obligatoriu clasa a 9-a dupa care in clasa a 10-cea ( NUMAI DACA ESTI LA UN LICEU TEHNIC sau TEHNOLOGIC )vei fi intrebat daca vrei sa faci scoala profesionala sau liceu.La scoala profesionala in primul an se va face 40 % teorie si 60 % practica, iar din al 2-lea an 80% practica 20 % teorie. Este foarte benefic acest lucru. In schimb anul acesta chiar daca iei1 la mate si 1 la romana vei intra la LICEU, unul mai slab cotat, dar vei intra la liceu, si indiferent de media de admitere. Funda?