| anonim_4396 a întrebat:

Am ceva probleme cu engleza (fac engleza de 8 ani), vreau sa vorbesc mai bine, aproape fluent, acum vorbesc binisor, am vocabular bogat, dar ma mai "blochez", nu pot sa port o discutie foarte bine sau fara sa ma gandesc, fara sa dureze ceva timp sa formulez in cap

Am ceva colegii/prietenii care fac engleza de cativa ani (3-4) si vorbesc fluent pentru ca s-au jucat ceva jocuri...

Aveti ceva idei care ar putea sa ma ajute sa-mi dezvolt exprimarea? Ar trebui sa citesc in carti in engleza, sa ma joc jocuri?

PS: scuzati categoria...

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Ai putea sa joci ceva jocuri, oricare nu conteaza, in engleza sa fie sau sa citesti carti in engleza. sau sa te uiti la filme. Eu am invatat din filme si jocuri, la partea cu cititul stau mai greu, dar trebuie sa ma apuc de citit niste carti. Oricum bafta!

| SkyPilot a răspuns:

Iesi la joc, gaseste personae cu care savorbesti. Si scrie! Problema ta este ca nu iti gasesti imediat cuvintele. cititul nu te ajuta prea mult sa-ti dezvolti aceasta abilitate

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji. Vreau sa vad eu daca exista cineva de pe lumea asta care sa nu se blocheze in timp ce vorbesc o limba străină

| Fcdb_Myhay_1982 a răspuns:

Ai putea sa incepi sa citesti mult mai multe carti.