| SilviuThisLife a întrebat:

Salut TPU, am de făcut un fel de interviu despre cum era comunismul în România când era Ceaușescu. îmi puteți spune și mie dacă știți cam cum era comunismul atunci? Fundă.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

E mult de spus.
Ți-aș explica o săptămână.
În principiu, a fost un sistem represiv. Absența libertății de exprimare precum și cea a proprietății au constituit principalele lucruri prin și-a făcut simțită prezența comunismul.
Economia nu era liberă de piață ci centralizată. Totul se planifica de la conducerea țării.
Trebuie să știi că, comunismul a fost împărțit în 2 etape. Prima din 1948 la venirea lui Gheorghe GHeorghiu Dej (cea mai dură perioadă a comunismului deoarece rușii erau încă în țară și ei dictau) Au existat execuții masive ale Securității, și zeci de mii de morți suspecte. Toți se spălau pe mână. Evident era un sistem foarte corupt. Corupția endemică făcea și ea parte evident din acest regim. Tot în 1948 a început procesul Colectivizării agriculturii, țăranii au rămas fără propriile sale pământuri așa cum era atunci în Regat, au existat lupte grele între autorități, armată și țărani până în 1965 când s-a încheiat acest proces. În 1965 moare Gheorghe Gheoghiu-Dej și vine la putere secretarul general al Partidului Comunist Nicolae Ceaușescu cu idei foarte bune de a crește productivitatea țării. A eliberat foarte mulți deținuți politici, a lăsat evreii să pelce în țara lor de baștină etc. Sunt multe de spus și explic am făcut o sinteză a sintezelor.
Trebuie menționat un lucru: crimele securității s-au împuținat foarte mutl de la venirea lui Ceaușescu. Până în 1965 a fost cel mai dur comunism (un neo stalinism aș spune și de asemenea post 1980 când ne-am întors la neostalinismul anilor '50).
A existet o deschidere către occident când a vneit Nixon în România dar s-a dovedit a fi doar o himeră. Populația credea că el este salvarea lor de sub jugul comunism sau măcar un sistem socialist + mai multe drepturi capitaliste și o viață mai bună.
http://www.vice.com/ro/read/viata-de-zi-cu-zi-in-romania-comunista
http://www.referat.ro/referate_despre/comunismul_in_romania_referat.html
http://dilemaveche.ro/......ui-romania

http://www.scribd.com/doc/22518664/Comunismul-in-Romania#scribd

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt destul de multe documentare pe youtube, uita te la vreo 2-3 si ai sa iti faci o imagine destul de buna

| Dugalle a răspuns:

Nu prea are rost sa intrebi oamenii ce au trait in comunism pentru ca ori iti zic ca a fost epoca de aur ori a fost naspa.

Nu ii intreba pe cei ce nu au trait in comunism ca nu au ce sa spuna decat teoretic.