| dan09 a întrebat:

am de facut un referat despre viteza de propagare a perturbatiilor (fizica) si nu gasesc nimic util, aveti un link ceva? Multumesc!

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Depinde de ce fel de perturbații vorbim
Parturbatii electromagnetice
MAI CORECT SPUS RADIAȚII PERTURBATOARE Emise si conduse!
Off off of copii din ziua de azi nu mai pun mâna pe carte!

Acum prin ce fel de mediu se propaga acele perturbații daca am spus emise inseamna ca prin aer si conduse insemna ca prin cabul de curent daca vorbim despre mărimi electrice
acum pe ce scara sunt ele mili mico nano pico volti amperi
pe ce frecventa
pe ce distanta se proapga ele

acum daca vorbim despre popagarea prin aer câți volți / metru in aer
dacă vorbin despre popagarea prin cablurile de curent câți pico volți si la ci distanta de sursa generatoare de radiatii

radiatiile pot fi de mai multe feluri
TRENURI DE IMPUSURI, Unde Fliker nu stiu daca am scris bine, supra tensiuni, caderi de tensiune, DESCARCARI ELECTROSTATICE si multe altele

radiatiile perturbatoare pot fi si sub forma de unda
de exemplu unde gama unde alpha care se folosesc pentru radiografii dentare
sau IR INFRAROSU si multe altele in câmpul vizual

perturbatiile pot fi impartite acum si in PERTURBATII INDUSE
SI PERTURBATII RADIATE

Adica cand obiectul tau este o sursa care fabrica radiatii perturbatoare si emite
zgomot lumina radiatii radioactive si de alte feluri
sau sursa este alta fata de obiectul E.U.T. ECHIPAMENT UNDER TEST
pe care il iei drept referită

exemplu cuptorul cu micounde si farufuria de ciorba
magnetronul este sursa emitatoare si farfuria de ciorba este supusa bombardarii cu electroni de o anumita intensitate

acum radiatiile perturbatoare exista pretutindeni pe planeta
ele sunt prezente tot timpul dar intr-o cantitate mica care se numeste ZGOMOT DE FOND
indifernt despre fe tip de radiatii vorbim

acum ca sa spui tu ca ai o radiatie mai mare fata de radiatia perturbatoare standard indusa de cosmos univers
trebuie sa vorbim despre o scara de masura a acelui tip de radiatii

am putea alege empiric DECIBELI db

Acum daca vrei sa mai bat câmpii in continuare dai si tu o masa si 100 euro la fiercare si iti strang 3 cercetatori stiintifici si batem câmpii o zi intreaga pe aceste titluri care ti-le-am expus eu mai sus!
Iti scriem noi cel mai bun referat pe tema acesta

pentru ca tu uitai sa spui in ce mediu faci masuratorile chiar daca ai fi gasit tu documentatie pe interent nimeni nu iti spunea ca aceste masuratori se fac doar in laboratoare care sunt imbracate in bara de ferita
aceste laboratoare trebuie sa aiba blindaj de plumb si sa se afle la cel putin 10 metri sub pământ pentru ca radiatiile de la antenele de radio comunicatii sa nu influenteze masuratorile

uite aici un laborator care are asemena tehnologii poate gasesti pe site-ul lor ceva infromatii care sa le mai combini si tu sa faci de un referat

https://laborex.ro/

astia au laboratorul udndeva in Saftica in centrul satului este un restaurant mare pana in restaurantul respectiv este o strada, pe la jumatatea strazii pe stanga sunt ei.
Nu stiu daca oamenii ar binevoi sa te ajute cu ceva pentru ca in general sunt pusi pe a baga bani in buzunar. asa ca are rost sa ii deranjezi doar daca dispui de ceva sute de euro si va iesi ceva senzational. altfel nu are rost sa de cat sa cauti pe site-ul lor informatii.

| DanielBosu a răspuns:

Nu