| Ginu a întrebat:

Am deja jum.de an de cand studiez timpurile in engleza ai stiu toate ce reprezinta, dar cand dau sa fac ceva exercitii pe baza lor in care trebuie de pus doar forma corecta a verbului ju se primeste. Ce ma fac?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cum adica nu se primeste? Sau te referi ca nu sunt corecte?
Trebuie sa fii mai atent cand decizi ce timp verbal trebuie asezat la locul respectiv.
Nu doar timpul verbal conteaza, ci si scrierea lui corecta.
Trebuie sa exersezi mai mult, pentru a stapani gramatica limbii engleze.
Sunt multe exercitii online care te pot ajuta sa faci asta.

| Legion7X a răspuns:

Ia-o mai ușor cu gramatica învață cuvinte apoi îți vei da seama și de gramatică
Ing, timpuri, etc.

Grammar British

If we wish to emphasise that one action was before another then we can use a perfect participle (having + past participle):

Ex1 having won the fight he decided to move in away.

După ce a câștigat lupta a decis să se mute cu domiciliul în altă parte.

Past continuous tense

l was having a beautiful dream when the alarm clock rang
Aveam un vis frumos când alarma a sunat.

ING

I love cooking Indian food. ING FORM
Îmi place să gătesc mâncare indiană

I like to drink juice in the morning TO- infinitive
Îmi place să beau suc de dimineață

Hate, like, love and prefer can be followed either by -ing or a to-infinitive. The difference in meaning is often small. The -ing form emphasises the verb itself of action The to-infinitive puts the emphasis more on the preference for, or the results of, the action.

For+ ING

We use for + the -ing form of a verb to refer to the reason for something:

He is very glad for arriving at home
Este foarte bucuros pentru că a ajuns acasă

Thank you for coming here!
Îți mulțumesc pentru că ai venit aici

Thanks for taking off your shoes before coming in the house.
Îți mulțumesc pentru că ți-ai dat jos adidași înainte de a intra în casă

Warning!

We don’t use for + -ing to express our purpose or intention. We use to + infinitive:
We’re going to Lisbon to visit my aunt.
(Corect) mergem la Lisabona să-mi vizitez unchiul

Not: We’re going to Lisbon for visiting my aunt. or … for visit my aunt. ( greșit)
Mergem la Lisabona pentru că, deoarece îmi vizitez unchiul indică motivul

Gerunziu ing form se folosește când un verb urmează după o prepoziție.
At, in, on, without, after, by, on, instead of, tired of, talk about, și verbe frazale ex give up, take to, intent on, accuse of, etc

To be Intent on doing a fi hotărât să ( facă ceva)
Take to doing ( something)= a se apuca să facă ceva, a începe să facă ceva

Ex She was intent on pursuing a career in business.
Era hotărât să urmeze o carieră în afacere

Ex Please don't accuse me of forgetting to lock the door
Te rog nu mă acuza că am uitat să închid ușa.

He is taken to wearing a cap
a început să poarte o șapcă