| Axel22 a întrebat:

Am la mate urmatoarele note. 7, 2,3,7,10,2,10 +3 in teza.

Mie mi s-a spus de multi ca media imi iese 5, 14 dar altii au spus ca nu asa se calc media.

Uita-ti asa mi-au calculat aia media suma toate notelor impartit la cate note sunt, (la adunare fara teza) rezultatul inmultit cu 3, + nota de la teza iar rezultatul impartit la 4. si asa mi-a iesit media.

Deci am mai pus o intrebare de genu si mi s-a spus ca am notele de trecere

Deci vreau sa-mi spuneti ce medie imi iese cu notele de mai sus plus teza, iar apoi va rog sa-mi spuneti ce medie mi-ar iesi daca mai lua 2 de 2. FUNDA! Raspundeti repede!

Răspuns Câştigător
| CristinaCtC a răspuns:

Uite asa faci :
media notelor fara cea din teza iti iese 5. 85714... apoi inmultesti cu 3 si iti da 17. 5714... apoi aduni cu teza si vine 20. 5714, apoi imparti la 4. Adica formula e cam asa : media notelor din oral ori 3 plus teza apoi impartit la 4. sper ca te.am lamurit

8 răspunsuri:
| Axel22 explică:

Toti ati dat raspunsuri corecte dar i-am dat funda Cristinei pentru ca a fost cea mai explicita big grin

| Kevinel a răspuns:

Media iti iese 5, 14 :p

| Axel22 explică (pentru Kevinel):

Ok, multumesc dar ai calculat cum am zis mai sus? Si imi poti spune ce mediue mi-ar iesi daca as mai lua 2 note de 2?

| Kevinel a răspuns (pentru Axel22):

Cum sa mai iei inca 2 note de 2 la atatea note nu mai incap in rubrica nici alea nu ti-au incaputlaughing mai bine nu te duci la ore ca mai sunt vreo 2 sapt si vine vacantalaughing

| RAY a răspuns (pentru Axel22):

Vreo 2

| Axel22 explică (pentru Kevinel):

, mda, nu m-as duce dar am absente. si inca 2 note de 2 mai pot lua. Ca diriga zice ca are datorie la mine cu un2 de mai demult si celalalt 2 il pot lua la un test care il vom mai da. deci spune-mi cu inca 2 note de 2 imi mai iese media? P.S daca iesi cu, 50 sa-mi zici daca se rotunjeste... Plsss spune-mi

| floresdemayo a răspuns (pentru Axel22):

Ah, ce colecționar ești!
Cu notele obținute până acum, ai media 5, 14, rotunjită va fi media 5.
Dacă mai primești încă două note de 2, media va fi 4.50, iar rotunjită este... 5!
Poți dormi liniștit, vei promova!hee hee

| nicurechitean99 a răspuns:

Daca mai iei 2 note de 2 iti iese 4, 50; si se rotunjeste