| Romania_Fan_Masini_Tuning_1996 a întrebat:

Am mai multe intrebari legate despre faculate. Ca de inceput, eu vreau sa dau mai departe la Universitatea TRANSILVANIA la profilul inginerie mecanica. La liceu sunt la protectia mediului, a-s avea sanse sa intru unde am spus mai sus? La ce trebuie sa dau bacul? Imi trebuiesc pregatiri pentru a intra la mecanica din moment cr n am fost de la inceput la acest profil? Vreau cat mai multe detalii. Va multumesc! Si ma scuzati de n-am postat la categoria potrivita

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

1. Sansa de reusita la admitere creste daca vei obtine note bune la ex. de bacalaureat
2. Obligatoriu, la bac, vei da la matematica iar pentru proba "la alegere", alege fizica ---- vezi din ce motiv :http://www.unitbv.ro/im/Admitere/%C3%8Enscriere.aspx
3. Pana in acest an admiterea la fac. de mecanica s-a facut prin concurs de dosare asa cum se vede in link-ul pe care ti l-am dat mai sus.Cum nu poti sa stii daca, in viitor, conditiile de admitere se vor schimba sau raman aceleasi, iti sugerez sa inveti cat mai serios matematica si fizica de liceu(cu sau fara meditatii).