| Lincu2 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent! ziceti-mi si mie ce poezie publica Mihai Eminescu in anul 1866 in revista "Familia"?

Răspuns Câştigător
| blanche19 a răspuns:

1866-01-12 Debut cu poezia "La mormantul lui Aron Pumnul" intr-o brosura votitiva "Lacramioarele invataceilor gimnagiasti".
1866-02-25 Adevaratul sau debut literar are loc cand revista Familia ii publica poezia De-as avea, semnata Mihai Eminescu. Poezia este insotita de nota lui Iosif Vulcan "nasul" literar al poetului " Cu bucurie deschidem coloanele foaiei noastre literare acestui june numai de 16 ani, care cu primele sale incercari poetice tramise noua e-a suprins placut".
1866-04-01 - 1866-10-01 Mihai Eminescu calatoreste in Transilvania, ajungand in orasele Targu Mures si Blaj.

1 răspuns:
| sublime89 a răspuns:

E poezia "De-as avea" happy