| Bl4ckPo1nT a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de cate o entimema si un polisilogism, intrucat astazi sunt pe cale de a da un test la logica si am nevoie de o persoana care sa ma lamureasca cu nebuniile aste. laughing

1 răspuns:
| FantasyBoy a răspuns:

Exemplu de entimema: "Toti avem Internet, toti citam texte de pe Internet, dar habar n-avem cum e Internetul de fapt."
Exemplu de polisilogism: "Un om poate alerga 25 de metri in 10 secunde, deci in ~28 de ore ajunge la 250 km. Asadar, un om ajunge din Bucuresti in Constanta, alergand timp de 28 de ore".