| addryanboss a întrebat:

Am nevoie de ceva ajutor la germana.
As vrea sa stiu cum se formeaza timpurile(perfect,imperfect, mai mult ca perfect si viitor).
Daca imi puteti da cate o schema pentru fiecare ar fi super(nu ceva complicat ceva gen S+V+...).
Aaaa si as vrea sa stiu daca de exemplu la imperfect trebuie folosit sein/haben conjugat la imperfect sau trebuie folosit la prezent?

7 răspunsuri:
| HeroTac a răspuns:

Ti-as recomanda sa iti cumperi carti...sau sa inveti de pe youtube;)
Uite aici cu siguranta vei invata!

http://www.youtube.com/user/profesorultauro/videos
Bafta! FUNDA?

| addryanboss explică (pentru HeroTac):

Aici sunt doar 4 episoade cu germana sad

| addryanboss explică (pentru HeroTac):

Vreau cateva scheme acolo nu am timp sa ma uit la toate alea ca vineri am teza la romana si la germana ma asculta cu timpurile

| HeroTac a răspuns (pentru addryanboss):

Pai sincer uite-te la cele mai importante!

| Alexandruta_Alexandra_1954 a răspuns:

Slab Tare
Infinitiv kaufen warten wandern singen
Participiu prezent kaufend wartend wandernd singend
Participiu trecut gekauft gewartet gewandert gesungen
Prezent ich kaufe ich warte ich wand(e)re ich singe
du kaufst du wartest du wanderst du singst
er kauft er wartet er wandert er singt
wir kaufen wir warten wir wandern wir singen
ihr kauft ihr wartet ihr wandert ihr singt
sie/Sie kaufen sie/Sie warten sie/Sie wandern sie/Sie singen
Imperfect ich kaufte ich wartete ich wanderte ich sang
du kauftest du wartetest du wandertest du sangst
er/sie/es kaufte er/sie/es wartete er/sie/es wanderte er/sie/es sang
wir kauften wir warteten wir wanderten wir sangen
ihr kauftet ihr wartetet ihr wandertet ihr sangt
sie/Sie kauften sie/Sie warteten sie/Sie wanderten sie/Sie sangen
Câteva observații cu privire la terminațiile verbelor la timpurile simple:

Verbele care se termină în -d sau -t, sau -m/n după o consoană adaugă un -e înainte de terminațiile -t, -st, și -te-ul de la imperfect:
du arbeitest, er arbeitet, er arbeitete etc

Verbe a căror rădicină se termină în -s, -ß, -x, -z elimină -s-ul din terminația -st la pers. a II-a singular a prezentului:
du rast (rasen), du faxt(faxen), du grüßt (grüßen)

Verbe a căror rădăcină se termină în -er/-el
După cum se poate observa din tabel în cazul wandern, aceste verbe diferă puțin ca conjugare. La infinitiv, și la pers. I și III pl., au -n ca terminație (wandern, klingeln).

La pers. I sg a prezentului și a imperativului, -e-ul din rădăcină este eliminat la verbele cu -el și uneori și la verbele cu -er (ich klingle).

Verbe neregulate
Este vorba despre "sein", "haben", "werden", cele 6 verbe modale (müssen, dürfen, können, mögen, sollen, wollen) și verbul "wissen". Mai jos veți găsi conjugările la toate aceste verbe.

sein haben werden
Participiu prezent seiend habend werdend
Participiu trecut gewesen gehabt geworden
Prezent ich bin ich habe ich werde
du bist du hast du wirst
er/sie/es ist er/sie/es hat er/sie/es wird
wir sind wir haben wir werden
ihr seid ihr habt ihr werdet
sie/Sie sind sie/Sie haben sie/Sie werden
Imperfect ich war ich hatte ich wurde
du warst du hattest du wurdest
er/sie/es war er/sie/es hatte er/sie/es wurde
wir waren wir hatten wir wurden
ihr wart ihr hattet ihr wurdet
sie/Sie waren sie/Sie hatten sie/Sie wurden
Imperativul
singular sei! hab! werde!
plural seid! habt! werdet!
politețe seien Sie! haben Sie! werden Sie!
Conjugarea verbelor auxiliare + wissen

dürfen können mögen müssen sollen wollen wissen
Prezent ich darf kann mag muss soll will weiß
du darfst kannst magst musst sollst willst weißt
er/sie/es darf kann mag muss soll will weiß
wir dürfen können mögen müssen sollen wollen wissen
ihr dürft könnt mögt müsst sollt wollt wisst
sie/Sie dürfen können mögen müssen sollen wollen wissen
Imperfect ich durfte konnte mochte musste sollte wollte wusste
du durftest konntest mochtest musstest solltest wolltest wusstest
er/sie/es durfte konnte mochte musste sollte wollte wusste
wir durften konnten mochten mussten sollten wollten wussten
ihr durftet konntet mochtet musstet solltet wolltet wusstet
sie/Sie durften konnten mochten mussten sollten wollten wussten
Participiu perfect gedurft gekonnt gemocht gemusst gesollt gewollt gewusst
Câteva observații

Participiul trecut al verbului werden nu are prefixul "ge" când este folosit ca verb auxiliar pentru construirea pasivului. (Er ist gelobt worden)
Participiul prezent și imperativul verbelor modale nu sunt folosite.
Participiul perfect al verbelor modale este rar folosit, el este de obicei înlocuit cu infinitivul.(Ich habe es machen müssen).
Timpuri compuse
Timpurile compuse (perfectul, viitorul) se formează cu ajutorul verbelor auxiliare haben, sein, werden. Perfectul este format din haben sau sein la forma corespunzătoare + participiul perfect al verbului, pe când viitorul este format din werden + infinitivul verbului. De exemplu:

perfect: ich habe gekauft - am cumpărat
mai mult ca perfectul:ich hatte gekauft - cumpărasem
viitor:ich werde kaufen - voi cumpăra
viitor anterior(perfect): ich werde gekauft haben - voi fi cumpărat
Toate aceste forme sunt exemplificate mai pe larg în tabelul de mai jos. Pentru mai multe detalii, consultați pagina de utilizare a timpurilor.

cu haben cu sein
Perfect ich habe gemacht habe gesungen bin geblieben
du hast gemacht hast gesungen bist geblieben
er/sie/es hat gemacht hat gesungen ist geblieben
wir haben gemacht haben gesungen sind geblieben
ihr habt gemacht habt gesungen seid geblieben
sie/Sie haben gemacht haben gesungen sind geblieben
Mai-mult-ca-perfect ich hatte gemacht hatte gesungen war geblieben
du hattest gemacht hattest gesungen warst geblieben
er/sie/es hatte gemacht hatte gesungen war geblieben
wir hatten gemacht hatten gesungen waren geblieben
ihr hattet gemacht hattet gesungen wart geblieben
sie/Sie waren gemacht waren gesungen waren geblieben
Viitor ich werde machen werde singen werde bleiben
du wirst machen wirst singen wirst bleiben
er/sie/es wird machen wird singen wird bleiben
wir werden machen werden singen werden bleiben
ihr werdet machen werdet singen werdet bleiben
sie/Sie werden machen werden singen werden bleiben
Viitor anterior ich werde gemacht haben werde gesungen haben werde geblieben sein
du wirst gemacht haben wirst gesungen haben wirst geblieben sein
er/sie/es wird gemacht haben wird gesungen haben wird geblieben sein
wir werden gemacht haben werden gesungen haben werden geblieben sein
ihr werdet gemacht haben werdet gesungen haben werdet geblieben sein
sie/Sie werden gemacht haben werden gesungen haben werden geblieben sein