| m4d4l1nn a întrebat:

Salut TPU, am niste nelamuriri, sunt clasa a12a la liceul economic si anul viitor vreau sa dau la facultatea de automatica si calculatoare si nu stiu mai deloc cu ce se mananca facultatea. Adica care este procedura de inscriere,in ce perioada ma pot inscrie dupa bac (online sau fizic),diferenta dintre taxa si buget,ce sunt cursurile, seminariile, laboratoarele, sesiunile dau anumite examene sau merg doar cu dosarul.Dau funda pentru cel mai pertinent raspuns!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

1.Cauta pe site-ul facultății care te interesează
Scrie pe google admitere facultatea x domeniul y și o sa găsești tot ce trebuie să știi, de la procedurile de înscriere, modul în care se procedează cu admiterea ș.a.m.d.
2. Poti cauta experiențe ale altor studenți la acea facultate (o sa te ajute enorm)
3. Taxa-Platesti taxa pe care facultatea o cere pentru studii
Buget-Esti scutit de acea taxa
(legat de taxa găsești detalii pe site-ul facultății)
Mai mult, trebuie să știi că dacă ai intrat la taxa sau la buget, nu ramai permanent acolo, in funcție de media pe care o ai, intri la taxa sau buget în semestrul următor
Exemplu:daca în primul semestru din anul 1 este la buget, celălalt semestru poți intra la taxa și tot așa.
4.https://www.instagram.com/p/CxXhpUmiipS/?igshid=NjIwNzIyMDk2Mg==
Ai aici tot ce trebuie să știi ca boboc.
5.Depinde de facultate, unele au examen, iar altele au admitere pe baza de oraș,asta in funcție de oraș.La Iași poate fi cu dosar, iar la Cluj cu admitere pe baza de examen.
(găsești tot la ei pe site asta)
Cam asta e tot.
Mult succes!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

~faculta de automatica si calculatoare si nu stiu mai deloc cu ce se mananca facultatea adica care este procedura de inscriere~

acum știm procedura de anul TRECUT. Cea de anul viitor (foarte probabil DIFERITĂ de cea veche) apare mai spre primăvară. Așa că hai să reluăm atunci discuția.

"funda pentru cel mai pertinent raspuns" - o pui atunci la bătaie

pese - pertinent NU are grad de comparație deci, fără "mai"