| iAMVi a întrebat:

Am o curiozitate, tiganii din lumea intreaga vorbesc aceeasi limba sau este o limba inventata recent?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Sunt 5 dialecte care seamana cam cu seamana româna cu italiana. Se bazeaza pe cuvinvtele lor vechi sanscrite peste care s-a adaugat vocabular din tarile in care au trait: româna, maghiara, suedeza.
Deci se inteleg cu greu intre ei.
Sentimentul de comuniune nu il impart intre ei pur si simplu ci bazat pe breslele din care fac parte. Romii care locuiesc la oras sunt insa cosmpoliti. Multi dintre ei, ca sa scape de stigmatul ce li se atribuie, isi tin sub tacere originea si vorbesc doar limba din locurile unde traiesc. Asta vorbind in mare.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu diferenta ca si ei au dialecte limba este aceeasi.

| sabin89 a răspuns (pentru ALGator):

Cat de mult se aseamana cu vreo limba vorbita in India? Stii cumva?

| ALGator a răspuns (pentru sabin89):

Din păcate nu. Am făcut un curs despre aceste dialecte la universitate cu o lingvista. Poate că seamănă ca latina și italiana, deși cred că mult mai puțin. S-au suprapus multe cuvinte din alte limbi, română de exemplu. Fondul vechi a sărăcit, mai ales în lipsa scrisului.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

De fapt, e mult mai complicat. Pentru cine dorește să își prindă urechile:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Romani_language
În România a fost creata și o versiune "neutră" de dialect, folosită în învățămînt.