| Layov a întrebat:

Am o dilema, nu sunt sigur ce sa fac.Trec in clasa a 9-a si nu stiu la ce profil sa ma duc.Prima data voiam la filologie deoarece sunt priceput cu limbile, mai putin franceza. Apoi am auzit ca trebuie sa dai 4 teze si imi imaginez ca o sa fie greu pentru mine si parca vad ca va fi obositor si nu ma voi descurca.Apoi m-am gandit la tic deoarece ma pricep destul de bine in calculatoare si sunt hacker cu un nivel mediu. Apoi m-am gandit sa ma duc la mecanica deoarece acolo este usor si asa imi da voie sa am si propria masina(sau ceva de genul).Voi ce ziceti? Vreau doar sa evit matematica, chimia..cam si fizica.Adica din astea sa fac foarte putin, mai ales la mate.De asta prima data m-am si gandit sa ma duc la filologie.(limbile conteaza acolo). Alte informatii:
-Engleza este materia mea preferata.
-Sunt 2 licee la care pot sa merg.Ghica si la Vlahuta.La Vlahuta e profesor un fost iubit al mamei care s-au despartit din cauza mea,dar eu il uram, era si foarte dur si idiot.Mama nu vrea sa ma duc acolo,dar acolo este tic-ul,mecanica,bucataria.
-La liceul Ghica este profesor de fizica noul iubit al mamei si ar vrea sa ma duc acolo,dar problema este ca la Ghica nu este tic, mecanica.Profile normale si mna.e bine si acolo.
Sper sa ma ajutati, zilnic ma gandesc la asta si nu prea mai am timp.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cauta alt liceu, la mecanica.

| BeatriceL90L a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu tii cont de ce profesori cunoscuti ai sau de cine nu-ti place. Nu te baza pe faptul ca #acolo# iti vor oferi o masina sau alte lucruri. Nu te feri de 4 teze...du-te acolo unde crezi ca vei face fata si mai ales gandeste-te pe viitor, dupa liceu, ce vei vrea sa faci. Eu te-as sfatui sa merci la TIC, dar vei avea si alte teze chiar daca TIC-ul te pasioneaza, multi suntem atrasi de tehnologie, dar liceul nu va consta doar in teza la TIC. Trebuie sa stii bine si matematica. Eu zic ca cel mai usor ar fi sa mergi la filo, limbile (tezele) nu sunt ce stiu eu cat de grele. In plus, gandeste-te ce vei face la BACALAUREAT? Stiu ca mai este pana vei da tu BAC-ul, dar il vei da in functie de profilul care-l ai. Succes!

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

In primul rand gandeste-te la ce ai vrea sa faci in viitor. Daca vrei sa urmezi o facultate dupa ce termini liceul.Eu iti recomand sa faci un liceu cu acelasi profil ca la facultate. De exemplu daca vrei facultatea de mecanica du-te la o clasa de mecanica, daca vrei constructii la o clasa cu profil de constructii si tot asa. Tie ce ti-ar placea sa faci in viitor? Gandeste-te la asta si apoi alege.