| jjijnbbhfsrt a întrebat:

Sunt a 12a la filologie si nu sunt sigura la ce facultate sa dau.Am inclinatie spre limbile straine. M-am gandit la relatii internationale sau comunicare si relatii publice, dar nu stiu daca e ceva de viitor. Dati-mi si mie un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| Craciunitza a răspuns:

Eu am terminat Relatii internationale si Studii europene. Am facut doar lb. engleza, celelalte doar optional. In schimb multa istorie, politica externa, cercetare stiintifica, etc. E super faina si interesanta facultatea. Problema e ca nu prea te ajuta sa iti gasesti un joc ca-lumea daca nu ai PCR ( pile, cunostinte, relatii) Acum depinde la ce te-ai referit. Relatii internationale economice sau politice?

3 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

La relatii internationale se face economie pe paine, nu prea are treaba cu limbile straine, decat un singur curs amarat acolo de engleza afacerilor, franceza afacerilor sau germana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti bun in domeniul tau si te pricepi...sunt sanse de viitor. dar stii.cum e in romania.cu pile ai si mai mult noroc:-J
daca asta te atrage.fa-o.nu se stie ce se va intampla peste ani si te unde sa iveste ocaZia sa ai un servici bun.
bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În prezent facultatea este o loterie, lipsa locului de muncă, salariu mic, etc.
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.