| teodoraandreea a întrebat:

am o intrebare daca suntem in anul 2013 in ce mileniu, secol, deceniu suntem acum? dupa calculele, mele mi-a iesit 3 mileniu, 21 secol, 2 deceniu e bine, vreau si explicatie!

Răspuns Câştigător
| mihaita18 a răspuns:

Da mil 3; 21 sec; dar deceniul 2 nu e bine, corect e 201, 3.

6 răspunsuri:
| ioana21S a răspuns:

Buna...da suntem in 2013 laughing
Ce mileniu suntem? -3 de ce? pentru ca se calculeaza asa
anul 0 - anul1000 -mileniul 1
anul 1000 - anul 2000 -mileniul 2
anul 2000 - anul 3000 -mileniul 3

Ce secol suntem? -21 de ce?
Pentru ca un secol este de 100 de ani.
Se calculeaza de la anul 1 pana la anul 100 inclusiv.(ex.secolul I este de la anul 1 la 100, secolul II este de la 101 la 200 si tot asa.)

Ce deceniu suntem? -2
Deceniu cuprinde 10 ani.
Bafta!

| teodoraandreea explică (pentru ioana21S):

Si daca e 1600 anul. cate secole, cate decenii si cati ani au trecut\?

| ioana21S a răspuns (pentru teodoraandreea):

Cum am zis secolul cuprinde 100 de ani ....deci 1600- e secolul 16 ...deceniul cuprinde 10 ani deci 1600 -160 dec. cati ani trecut pai 2013-1600=413 ani au trecut.

| teodoraandreea explică:

Tot nu inteleg in deceniul al 2 sau al 3?

| xDariuss a răspuns:

Nu e corect deceniul 2.
Un deceniu are 10 ani. Asa ca noi suntem in 202. sau daca vrei mai exact 201, 3!

| baiatucushaormabuna a răspuns:

E bine deoarece un mileniu inseamna o mie de ani si daca e trecut chiar si un an de um mileniu ex 1001 suntem deja in mileniu 2. Deci daca suntem in anul 2013 inseamnna ca suntem in mileniul 3. Asa se face si la secol care inseamna suta de ani. E trecut chiar si cu un an de 2000 inseamna ca suntem in secolul 21. La deceniu care inseamna zece ani se face la fel, deci rezulta ca suntem in deceniul 2. Sper ca ai inteles! O zi buna!