| AlexWEEP a întrebat:

Am o problema la care nu reușesc sa-i dau de capăt și cum de se întâmpla!
Un băiat este trimis de mama lui la piața sa vândă o găina, acolo găsește doi oameni care fiecare dintre ei da 12, 5 lei. Băiatul a vândut găina cu 25 de lei, acesta ajuns acasă ii da mamei banii și ea îl întreabă cui a dat-o. Găina fiind data la niște prieten de-a tatălui lui mama i-a dat 5 lei și i-a zis sa se întoarcă și sa le dea banii ăștia deoarece i-a cerut prea mult. Băiatul îndreptându-se spre piața își cumpara o înghețată pe care da 3 lei apoi ajuns la piața le da oamenilor 1 leu de fiecare deci acei oameni au plătit 11, 5 lei in total 23 dar cu înghețată care a costat 3 lei este egal cu 26...cum este posibil dacă inițial băiatul a avut doar 25 lei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concluzie gresita din cauza logicii gresite.
Cumparatorii nu au dat cate 11, 50 lei (daca ar fi fost asa baiatul s-ar fi dus acasa cu 23 lei) ci cate 12, 50 lei, o spui chiar de la inceput.
Gaina a costat 20 de lei, baiatul si-a cumparat inghetata de 3 lei si a restituit 2 lei cumparatorilor, in total 25 lei, asa ca totul este in regula.

| Holiday a răspuns:

E o logica gresita. Ei au dat intr-adevar 23 de lei din care 20 sunt la mama baiatului si 3 lei au zburat pe inghetata.
Nu poti sa aduni cat s-a platit pe ceva cu ce a cheltuit cel care a cumparat pe diverse si sa aiba logica.

| Lioana a răspuns:

Deci gaina a costat la final doar 23 lei (11, 5 lei de la fiecare din cei doi cumparatori). Baiatul a cheltuit din acestia 3 lei pe înghețată si raman 20 lei care au ramas la mama.
Cei 3 lei de inghetata nu-i aduni la pretul gainii ci ii scazi din acel pret, ca din ei a cheltuit baiatul. Sunt un minus nu un plus la pretul gainii.