| SebiBossulThau a întrebat:

Am si eu 2 intrebari legate de regulamentul scolar.
1. Scrie undeva in regulament ca elevii trebuie sa stea acolo unde au fost asezati de diriginte?
2. Dirigintele clasei are voie sa puna absente la alta materie daca vine in clasa in timpul unei ore si nu sunt toti elevii in sala de curs?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dirigintele este directorul clasei. Hotaraste organizarea si are grija ca lucrurile sa mearga bine. Are dreptul sa intervina daca la un control constata nereguli.

Subordonatii (elevii) trebuie sa se conformeze la hotararile conducerii superioare (inclusiv a dirigintelui), ca la orice loc de munca.

2 răspunsuri:
| P3d1a a răspuns:

Si daca nu e in regulament ce o sa faci? Dai in judecata diriga ca te-a pus intr-o banca in care nu iti convenea?

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Ce treaba are dirigintele tau sa faca asta hmm, aici nu e corect banuiesc ca vor sa veniti sa invatati... de ex eu cand eram la liceu aveam niste profesori atat de aiurea ca uneori te plictiseau ei. Iti spuneau sa faci altceva dar sa faci liniste pentru ca nu aveau chef de predat, era aiurea si la ora de mate tot asa venea o profesoara care preda si nu apucai sa intelegi nimic ca scria ca un robot si cu cealalta mana stergea tot. Avea impresia ca toti scriem ca niste roboti dupa ea, deci mai pe scurt a fost jale si nici nu m-as mai duce. Dar la tine situatia e nasoala, adica din punctul meu de vedere e aiurea ca dirigintele tau sa se bage. Asta este datoria profesorilor cu care esti sau nu la ora sa te treaca, acolo la catalog lipsa.