| Lionis a întrebat:

care erau caracterele generale ale basmului, stiu ca era ceva gen: "caracter oral", "caracter colectiv" etc. Mi le puteti zice pe toate si fiecare ce inseamna?

Multzam, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| lalaloveoana a răspuns:

Basmul popular:
Caracter oral:transmis prin viu grai
Caracter anonim :nu cunoastem autorul
Caracter traditional :sunt folositi termeni populari si regionalisme

2 răspunsuri:
| dogslover a răspuns:

Il incurci cu Operele Populare. Basmul are urmatoarele caracteristici:
- Prezenta cifrei magice 3
- Existenta unei conventii intre autor si cititor prin care in basm totul e posibil
- Timpul si locul sunt indepartate, neclare
- Prezenta unui ajutor magic care apare la momentul cel mai greu indurat de personajul principal
- Prezenta structurilor pentru exprimarea inceputului, sfarsitului si al mijlocului operei: "a fost odata ca niciodata"; "si de-aici mult mai avem de mers/povestit"; "Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea sa"; "si-au trait fericiti pana la adanci batraneti"
- Confruntarea binelui cu raul, binele invingand si raul fiind pedepsit in final

Cam asta ar fi toate, dar cred ca am omis una sau doua, pentru ca le-am cam uitat.

Sper sa-ti fi fost de ajutor! big grin

| lalaloveoana a răspuns:

Eu stiam ca caracter oral.colectiv,sincretic,anonim,etc sunt specifice baladei populare