| costin007 a întrebat:

am si eu o intrebare ce se intampla daca pui aur langa argint este adevarat ca aurul isi pierde din gramaj?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aurul se va transforma in alama, argintul in aluminiu, iar fraierul credul se va elibera de o parte din duhurile rele (adica de prostie, cand ii "pica fisa"). big grin

| baru a răspuns:

Nu, nu este adevarat.

| RAY a răspuns:

Nu,asa ceva ar incalca legile fizici cunoascute, aurul ramane la fel indiferent de ce metale este inconjurat, aurul s-a facut acum multe miliarde de ani intr-o supernova

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Dragule, ai vazut bijuterii cu 100% aur pur si n-am dat si eu de ele, ore e de la pret sau de la talibanii care nu dau nici o ceapa degerata pe cat contine bucata aia de 80% aur si restul nikel si cupru?
Ce vreau sa zic e ca oricat de mult sustii ca aurul nu oxideaza, este vag mentionat cam peste tot ca nicaieri in bijuterii n-ai sa gasesti aur 101% pur, iar metalele din componenta, coincidental (sau accidental daca ai atată incredere in oameni), oxideaza cu timpul, argintul fiind un metal destul de reactiv cu aerul va accelera procesul; deci ar fi pacat sa generalizam ca aurul oxideaza cand ne referim la bijuteriile facute din el.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vezi ca mi-ai raspuns mie

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Pai tie ti-am raspunswinking
Dar am vrut sa dezvolt subiectul cu cineva care nu mi-a dat direct ignore pe motiv ca la orele de chimie se gandea la viitoarea meserie de casier...

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Recunosc ca nu am cunoștințe despre asa ceva, daca am gresit greseala mea, de ce sa dai ignor daca esti sigur pe ceea ce stii, bravo tie ca stii chimie, ma bucur

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Ideea e ca minunatului user "Elelei" i s-a pus pata pe existenta mea laughing
Acum ca ma uit din nou, suna ca te cert, ceea ce nu intentionam... o mica ironie si impartasire a chimiei happywinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, bineinteles. Mai ales daca argint e de fapt un biped inchis la culoare pe care il cheama Argint Vasilica.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, dupa niste cautari mai mult sau mai putin intensive, argintul este un metal destul de reactiv si va oxida suprafata altor metale daca sunt tinute impreuna la gat sau intr-o cutie, formand o pelicula de culoare gri sau pete rosiatice.

| Elelei a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aurul oxideaza? Isuse, Marie si Iosife, aduceti pune minte unora care au trecut prin scoala ca gasca prin apa!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Elelei):

Argintul am spus, ai probleme?
Am spus ca argintul oxideaza iar oxidul se precipita pe suprafata din aur sau oricare suprafata, sugerez sa te iei de mana cu Isus, Maria si Iosif si sa-nvatati niste chimie... sau macar s-o exploratiwinking

| Holiday a răspuns (pentru Elelei):

"Aurul oxideaza?"

Ce sa vezi, si aurul "oxideaza"...
Au2O3 e formula chimica a oxidului de aur...

"...aduceti pune minte unora care au trecut prin scoala ca gasca prin apa!"

Mai bine ar fi sa mai treci tu pe la scoala...

| Elelei a răspuns (pentru Holiday):

Gasca! Una e oxidul din laborator si alta e ce se spune aici.
Cat despre "pune" e "putina" dar cu degetele bagate prost in tastatura. Bine ca ai reusit sa vezi ceva laughing
Iar userul intreaba de pierderea de gramaj, nu de oxidare.
Asta e al doilea cont al tau ca sa cred ca multi useri ma contrazic?

| Holiday a răspuns (pentru Elelei):

"Cat despre "pune" e "putina""

Nu de greseala de scriere am comentat, ci de faptul ca esti habarnist/a, dar comentezi.

"Iar userul intreaba de pierderea de gramaj, nu de oxidare."

Ai memoria scurta? Tu ai comentat referitor la oxidare, nu la pierderea in greutate.

"Asta e al doilea cont al tau ca sa cred ca multi useri ma contrazic?"

Cand mai multi iti spun ca esti beat/a, normal ar fi sa te duci sa te culci.

| Elelei a răspuns (pentru Holiday):

Fiu! Ai vazut UNDE am scis de oxidare? Ti-am raspuns la celalalt cont unde tu vorbeai de oxodare. Imusca-te daca vezi crucis!

| Elelei a răspuns (pentru Elelei):

A, si vad ca ai si editat comentariul. Ca sa se creada ca altii bat campii.

| Elelei a răspuns (pentru Holiday):

A, si vad ca ai si editat comentariul din celalalt cont. Ca sa se creada ca altii bat campii.

| Holiday a răspuns (pentru Elelei):

"Ti-am raspuns la celalalt cont..."

Tu chiar esti beat/a, ai inceput sa vezi dublu.

"A, si vad ca ai si editat comentariul. Ca sa se creada ca altii bat campii."

N-am editat nimic, ce era de editat?! Fugi si te culca si vorbim cand iti revii.

| Elelei a răspuns (pentru Holiday):

Nu te uita in oglinda cand imi scrii. Obraznicii si jigniri poate scrie oricine. Asa te consideri mai bun(a)? Vai de educatia ta!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Holiday):

Stai ca nu-nteleg happy, de-acum educatia influenteaza temperamentul oamenilor? Eu credeam ca varsta o facea. Ce sa mai, reinventam filozofia pe TPU... geniala tanti asta happy

| Elelei a răspuns:

Daca le pui pur si simplu alaturi, nu se intampla nimic. Insa daca sunt doua bijuterii care la purtare se freaca intre ele, se poate ca bijuteria din aur sa se toceasca, pierzand astfel din gramaj. Insa am vazut medalion din auar, pe lant de aur, care s-au tot frecat intre ele pana medalionul s-a rupt. Faza cu argintul este irelevanta.