| AndreiHELPme a întrebat:

Am trecut la franceza la perfectul compus si nu mai tin minte verbele alea pronominale care aveau o forma specifica in timpul conjugarii. Ma puteti ajuta? ( daca ajuta stiu ca alea pronominale se conjugau numai cu etre parca si era ceva gen se lover etc si mai erau unele maitre si in a 6-a le invatam cu opusele lor ) scuze sunt putin in ceata happy

1 răspuns:
| Anonime a răspuns:

Verbele de miscare si verbele reflexive se conjuga cu etre. Restul, cu avoir.
Ex: partit (a pleca.), rester (a ramane si asta e tot cu etre chiar daca nu pare vb de miscare), aller...si cu avoir : manger, savoir,...
Perfectul simplu se face asa:
Conjugi verbul auxiliar (avoir/ etre) la indicativ prezent si apoi adaugi participiul trecut al verbului pe care il conjugi: Je suis parti/ Tu es parti/ Il, Elle est parti/Nous sommes parti/Vous etes parti,/ Ils, Elles sont parti.
Sau J' ai mange (cu accent ascutit pe e)
Tu as mange
Il /elle a mange
Nous avons mange
Vous avez mange
Ils, elles ont mange.