| TheTruckDriver a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a 11-a, stiinte ale naturii intensiv engleza insa as vrea sa dau la facultatea de informatica si un transfer la profilul de mate info nu cred ca m-ar ajuta acum, mai ales ca profesorul de la clasa de mate-info e foarte slab.

As vrea totusi sa fac ceva vara aceasta, sa invat cat de mult pot, am auzit ca pot da bacul la informatica de la acest profil si ca este chiar usor si vreau sa stiu care este toata materia pe care trebuie sa o invat si daca am de ales ce fel de limbaj pot da, am vazut ca unele variante erau cu C++, altele in limbaj pascal si m-au cam incurcat.

Daca se poate as dori sa stiu si materia necesara pentru admiterea la facultate, sa o am, cand va incepe scoala voi face si pregatire si poate voi intra la facultate...
Orice raspuns este bine-venit!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Salut! Am fost aproape exact in aceeasi situatie in care esti tu, si zic "aproape" pentru ca eu eram pe profil uman, bilingv franceza. Din clasa a 11-a urma sa ne scoata complet matematica (ceea ce nu e cazul tau) si nu suportam ideea asa ca am decis sa ma transfer la mate info. Proful din scoala de la mate info era si el varza dar asta nu m-a impiedicat sa fac pasul asta, desi as fi putut la fel de bine sa ma transfer direct la un alt liceu, unde aveau profi mai buni (numai ca, bineinteles: comoditatea, stiam deja lumea din liceu etc etc). Sa invat de una singura o materie asa de complicata precum informatica mi s-a parut aproape imposibil, cunoscandu-ma bine; in schimb, sa urmez acelasi program ca cei de la mate info parea mai simplu, chiar daca proful era varza, macar puteam sa avansez incet, in acelasi timp cu programul. A fost nevoie sa dau diferentele la mate si info (in cazul tau cred ca ar fi nevoie doar la info, trebuie sa mergi la secretariat sa vezi ce iti spun) pentru ca eram cu 2 ani in urma fata de ceilalti. Am fost la biblioteca si am cerut manualele de clasa a 9-a si a 10-a la mate si la info si m-am apucat cica sa invat. Cum am deschis manualul de info, nu intelegeam nimic, dar nimic...era prea multa informatie si niciun prof care sa imi sintetizeze ceea ce scria, un chin. In cele din urma am facut meditatii in vara aia si la mate si la info iar in toamna am dat diferentele. Am reusit sa intru, m-am acomodat destul de repede si am ajuns la acelasi nivel cu ceilalti. Acum sunt la o universitate de informatica si tot ceea ce am invatat ma ajuta. Sfatul meu, ca sa nu te chinui prea mult singura, este sa incerci acelasi lucru, numai ca trebuie sa mergi la secretariat si sa anunti. Daca ramai pe ideea de a invata singura, cel mai bine ar fi sa mergi la biblioteca si sa ceri manualele celor de la mate info. Bafta multa si sper sa iei decizia care te va avantaja cel mai mult!