| usulurramm a întrebat:

As vrea o sugestie pentru o facultate.
Sunt clasa a XII-a
Eu sunt pasionat de informatica dar in liceu nu prea am facut din cauza ca am fost profil de stiinte ale naturii ( se axeaza mai mult pe biologie si chimie ).

Cu fizica nu prea stau bine in sensul ca nu am fost atras de ea niciodata si nici nu am de gand sa invat, in schimb matematica mi-a placut.

Ce facultati as putea urma ( de preferat in Bucuresti ) care sa aiba legatura cu informatica? Voi da bacul la Romana Matematica (M2) si Informatica.
Nota probabil ca va fi intre 8 si 9.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua optiuni mari si late
faculatea de informatica
sau Automatica si Calculatoare la politehnica.

la ambele vei face insa matematica M1 iar la politehnica vei face si ceva fizica

| AnastasiaK a răspuns:

Cele trei optiuni principale ar fi ASE, UniBuc si Poli. Daca zici ca nu iti place fizica, politehnica o excludem din start. ASE-ul mi se pare in momentul de fata de tot... Asa ca iti voi vorbi doar de Universitate. Poti sa dai la Facultatea de Matematica si Informatica. Media de la bac conteaza in proportie de 20%. Restul de 80% este examenul de admitere alcatuit din patru subiecte: informatica, analiza, algebra si geometrie. Tu va trebui sa alegi doua, insa, daca dai la domeniul de licenta informatica (iar pentru info la asta trebuie sa dai) subiectul de informatica este obligatoriu.