| AlexMahone a întrebat:

astazi am venit de la corigenta si am luat 4... Stiti cumva daca mai pot da examenul dar cu alte subiecte... Sunt clasa a 9-a si nu stiu ce sa mai fac...

Răspuns Câştigător
| AndreeaEma a răspuns:

Buna!
Nu, din cate stiu eu nu se poate. Aveai nevoie de cel putin un 5. Din pacate, cred ca va trebui sa repeti clasa a 9-a. Totusi ai putea sa mai treci pe la scoala sau sa dai un telefon si sa te interesezi.
Succes! Te pup kiss

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fa o cerere de reexaminare catre directiunea scolii. Daca nu ti se aproba, adreseaza-te cu acelasi tip de cerere inspectoratului scolar.Imi inchipui ca tu stii ceva materie.

| floresdemayo a răspuns (pentru mira):

Dacă va ajunge să depună sesizare la inspectoratul școlar pentru reexaminare, o să fie... vai de căp'șorul lui! Eu nu-i recomand. Sper că bănuiește ce-l așteaptă.
Oricum, dacă băiatul era conștiincios, ar fi promovat anul școlar, te asigur.
Mă întreb cât de "des" a răsfoit el manualul în vacanța de vară... Cât timp a acordat învățăturii, și cât timp... distracției?
Totuși, i-aș recomanda să-și roage profesorul, să insiste, să-i mai acorde o șansă. O nouă reexaminare. Căci, se poate!
Acum, el știe cât e de capabil. El își cunoaște "valoarea", își cunoaște șansele.
Dacă a fost un elev "problemă" în timpul anului școlar (comportament necivilizat, absențe nemotivate, dezinteres total pentru învățătură), șansele îi sunt minime.
Știu că ai vrut să-l ajuți cu sfaturi, dar... el nu-i prieten cu matematica.

| mira a răspuns (pentru floresdemayo):

Cererea de reexaminare bazata pe un motiv serios(boala) si adresata inspectoratului scolar nu este o reclamatie. Daca ar sti sa raspunda la reexaminare si profesoara ar fi bucuroasa.Problema este cat de pregatit este el.De unde stiti ca este vorba despre matematica?

| floresdemayo a răspuns (pentru mira):

În momentul în care elevul se adresează inspectoratului, înseamnă că acesta e nemulțumit de decizia care a luat-o școala/direcțiunea cu privire la situația sa școlară.
Categoric, prin gestul său, își înfruntă dascălul (subliniez acest lucru!), intrând în contradicție cu principiile acestuia.
De aceea o numesc "sesizare", nu "cerere". Cererea se face doar în școală, o consider a fi un gest mai "familiar".
Fiindcă, o rugăminte (scrisă sau verbală) poate rezolva multe! Nimeni nu are inima de piatră, încât să nu-ți acorde a doua șansă, adică o nouă reexaminare.
Dar, dacă "rufele nu se mai spală în familie" și se ajunge până la inspectorat, va trebui să dovedească altora (căci, e posibil ca aceștia să trimită alți examinatori), dar și lui însuși că e capabil să promoveze cu brio examenul de corigență.
Crezi că poate? Eu nu aș paria. Îl cunosc (de pe site, bineînțeles, nu personal), căci m-am "lovit" de întrebările lui în repetate rânduri...
De atunci știam că are probleme cu matematica. Pe băiatul acesta nu-l interesa ce să învețe, de unde să învețe, cum să învețe, ci dacă profii sunt indulgenți în toamnă, la examenul de corigență! Eu i-am spus să nu se joace... Dar a rămas influențat de alte "voci" de pe site, care-i șopteau "să nu se obosească prea tare fiindcă în toamnă toți vor trece clasa!"
Vezi că n-ai trecut, Alex?

| AlexMahone explică (pentru floresdemayo):

Buna happy Pana la urma am putut sa mai dau odata examenul si l-am luat cu media 6. Ramasesem multi din liceu asa ca doamna directoare ne-a aprobat cererea de reexaminare happy Si da... in mare parte ai dreptate fiindca nu m-am omorat vara sa invat... am repetat pe ultima suta de metri...

| AlexMahone explică (pentru floresdemayo):

Buna happy Pana la urma am putut sa mai dau odata examenul si l-am luat cu media 6. Ramasesem multi din liceu asa ca doamna directoare ne-a aprobat cererea de reexaminare happy Si da. in mare parte ai dreptate fiindca nu m-am omorat vara sa invat. Am repetat pe ultima suta de metri...

| floresdemayo a răspuns (pentru AlexMahone):

Bravo, ție! Anul acesta străduiește-te să fii mai silitor, încearcă să eviți astfel de situații. Și jenante, și neplăcute.
Ai greșit o dată, se înțelege... errare humanum est!
Important este să nu mai repeți greșeala! tongue

| Zackachu a răspuns:

Eu stiu cati trebuie mai mult de nota 5....ca sa treci.

| SanduVictor a răspuns:

De ce alte subiecte cand le mai ai odata deci e mai usor si cred ca da se poate da inca odata