| 10Bubico a întrebat:

Astazi la scoala ne-a zis profa de Romana sa facem fisa de lectura la Mara de Ioan Slavici! Trebuie neaparat sa citesc cartea sau pot sa o i-au de pe net?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

1.Citeste cartea.2.In acest caz -iau- se scrie intr-un singur cuvant.Este prezentul verbului "a lua".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste,gandeste,fa fisa din mintea si cu gandurile tale.nu e numai ca vei lua o nota binemeritata.dar vei fi destept cunoscator si iti vei imbunatati cultura. cauta victoriil.e grele, nu cele usoare si nesemnificative.

| iLuzye a răspuns:

Neaparat, fara doar si poate!,, M-ai" pune si tu mana pe carte, ca sa,, i-nveti'' sa,, s-crii''.