| LuciWv a întrebat:

Salut TPU
Azi la scoala, cineva m-a pus sa fac un calcul (in gandul meu) el a ghicit totusi rezultatul
calculul era de forma x+x+10:2-x=5
x=ori ce numar (1, 2,3-infinit)
Cum se numeste acest calcul matematic vorbind? ori ce numar ai pune in loc de x, rezultatul va fi 5
Dau funda cui ma lamureste laughing straight face

9 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

E o glumă veche. vine x=nr la care tu te-ai gândit, plus x, deci, 2*x. Poți aduna cu orice număr: 2, 50, 7004, pentru că la sfârșit, cel care a făcut "gluma" va împărți numărul acordat de el la doi, respectiv, dacă ți-a zis "+2" rezultatul final va fi 1, pentru "+50" rezultatul e 25.
Exemplu: 4=nr la care te gândești.
4+4=8
8+50(nr pe care îl acord eu)=58
58:2=29
29-4(nr la care te-ai gândit tu =25(răspunsul final)

Baftă!

| LuciWv explică (pentru Musique):

Nu ai inteles, uite un exemplu
x=5
5+5+10:2-5=10+10:2-5=20:2-5=10-5=5
in loc de x, potti pune ori ce vrei, dar mereu rezultatul va fi 5, nu stiu cum ai facut tu de ti-a dat 25, a da, in loc de 10, tu ai pus 50

| Musique a răspuns (pentru LuciWv):

Nu, tu nu ai înțeles. laughing)
"cheia" e acel 10. Dacă acel 10 îl înlocuiești cu 50 (ca-n exemplul meu) rezultatul va fi 25.

| I04n4 a răspuns:

Hei! Din cate am inteles din întrebarea ta, x aparține multimii numerelor naturale, adică toate numerele de la 0, 1, 2, 3... Pana la infinit. Operatia aceea, in care trebuie sa afli x-ul este o Ecuație, iar pentru al afla trebuie sa rezolvi ecuatia. Acea Ecuație, x+x+10/2-x=5 va fi egala cu, 2x-x+10/2=5 => x+5=5 => x=5-5 => x=0

| LuciWv explică (pentru I04n4):

Wut? stiu cum se face, dar ziceam cum naiba da mereu 5, ori ce numar ai pune in loc de x da mereu 5

| I04n4 a răspuns:

La cum ai facut tu, vorbesc de ordinea operatiilor, va da tot timpul 5, sa luam de exemplu 6, va fi 6+6+10/2-6=12+10/2-6=22/2-6=11-6=5, dar nu asta este ordinea corecta de efecture a operatiilor (nu mai stiu in ce clasa prin gimnaziu se invata ca inmultirile se fac înaintea adunărilor), asa ca calculul se rezolva: 6+6+10/2-6=12+5-6=17-6=11, daca rezolvi pe un calculator al vreunui smartphone, nu iti va da 5, daca rezolvi pe un calculator, mini calculator, mai vechi, calculele se vor rezolva exact in ordinea in care le-ai scris si iti va da întotdeauna 5. Se spune ca oricare ar fi corecta, dar cred ca prima varianta este cea buna (sa zic asa).

| LuciWv explică (pentru I04n4):

Pai nu faci o ecuatie ma
Iti zice el, asa ca o gluma, gandeste-te la un numar
gand(5)
el : adunal cu el
gand (10)
adunal cu 10
gand (20)
impartel cu 2
gand (10)
scade primul numar la care te-ai gandit
gand (5)
rezultat 5
nu iti face el direct pe foaie ecuatia, este ceva mai mult ca o gluma

| HappYorSaD94 a răspuns:

X+x = 2x
10:2 = 5
2x+5-x=5
2x-x=5-5
x=0

| LuciWv explică (pentru HappYorSaD94):

Da bravo ma,nu s-a prins nimeni, x = un numar care iti trece tie prin cap, ori care, inlocuiesti, dupa faci calculul si mereu va da 5, ori ce ai face, mereu va da 5, cum naiba?