| Mihaela2710 a întrebat:

happy Care este diferenta dintre "confera" si "ofera"? Un raspuns cat mai detaliat, please! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

A oferi - inseamna strict " a da", "a dona" " a plati" ceva fizic.
A conferi insa are un inteles mai larg, si de obicei nu e folosit pentru situatiile de mai sus. E mai mult vorba de a atribui, a creea, a da, dar nu in sensul fizic. A avea masa musculara iti confera mai multe sanse in lupta. Sansa nu e ceva fizic si nu poti spune ca "iti ofera" sanse. Pentru ca "sansa conferita" e una castigata prin munca de orice fel, prin truda, pe cand "sansa oferita " e una primita chiar si din mila altcuiva.

4 răspunsuri:
| KrEaThYvE a răspuns:

Confera=. discuta. 2. a acorda, a atribui, a da, a decerna
ofera=a da ceva, un obiect, a plati

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

Confera-) A acorda, a atribui (un grad, un titlu, o distincție). 2. intr. (Rar) A discuta, a se întreține cu cineva asupra unei chestiuni.

Ofera-)OFERÍ, ofér, vb. IV. Tranz. 1. A propune cuiva (în semn de atenție, de bunăvoință etc.) să primească un lucru necerut; a da în dar, a pune la dispoziție. ♦ Refl. A se declara dispus să facă un serviciu, a se pune la dispoziția cuiva. 2. A propune spre cumpărare o marfă, un bun etc. ♦ A propune un preț pentru o marfă, pentru un bun etc. 3. Fig. A înfățișa, a arăta, a etala, a prezenta ceva.

Exemple:
Mama ii ofera Danei un telefon.
Mihai i-a oferit un buchet cu flori.
Indicatoarele confera prioritate de trecere.
Ion ii confera Mariei un gand pozitiv.
Darius ii confera titlul acela.

| barbieroz a răspuns:

Confera=iti transmite(ex:iti confera incredere)
Ofera=a da ceva(ex:iti ofera un cadou)

| MaRiYiAnN a răspuns:

Pai sa-ti zic Confera inseamna a da ceva unui om pentru ca o merita.
Ofera inseamna a oferi ceva cuiva chiar daca nu o merita