| RaiStu a întrebat:

Salut TPU, caut de ceva timp subiecte de bacalaureat (la limba romana) din jurul anilor 1990, are cineva vreo idee unde as putea gasi asa ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In arhivele liceelor, fiindca pe vremea aia nu exista internet si arhive electronice.

| RaiStu explică (pentru Violleta2022):

. dar gasesc admiterea la liceul militar din 1930

| ReddY25 a răspuns:

Nu e

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu vei găsi așa ceva, nu pe internet.
În 1990 bacalaureatul s-a ținut după legea comunistă a învățământului, în primul rând.
În al doilea, nu cred că în Ministerul Învățământului când s-a început digitalizarea arhivelor a interesat pe cineva să meargă la arhiva națională să scoată din perioada 1990 - 1998 arhivele cu examenele de admitere, bacalaureat din acea perioadă. Am scris până în 1998, căci 1997 a fost ultimul an în care admiterea la liceu și bacalaureatul s-au dat după legea comunistă. Din toamna anului 1997 au intrat în vigoare noile modificări ale guvernului CDR, privind învățământul.
Dar, erau cei 3 care picau prin rotație Eminescu, Creangă, Caragiale și mai apărea Sadoveanu, Blaga, Slavici.