| anonim_4396 a întrebat:

Ce este profilul mate-info bilingv? Funda pentru cine ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Faci 4 ore de Matematică pe săptămână, 4 ore de Limba Română, 3 de Informatică, o oră de TIC iar "Bilingv" semnifică faptul că vei face 6 ore pe săptămână fie de Engleză, fie de Franceză. Depinde de limba pe care o vei dori să o studiezi.
Dacă te duci la un profil "Matematică-Informatică" vei face tot atâtea ore de Matematică şi de Informatică cum ţi-am spus mai sus, însă numai 2 ore de Engleză şi Franceză.
Succes!

4 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Binling inseamna ca faci o limba straina intensiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E tot mate-info, dar faci 6 ore din limba specifica profilului respectiv, cred ca faci si istoria si geografia angliei sau asa ceva.

| CassieBee a răspuns:

Faci ce se face la mate-info, numai ca faci si o limba la alegere (de obicei engleza sau franceza) intensiv. Ai ore suplimentare de limba straina la alegere si e posibil sa faci si o materie in limba straina. (cel putin asa am facut eu, numai ca am fost la filo-bilingv).

| spiridusul a răspuns:

Romana engleza sau romana germana se preda in 2 limbi