| djfreesh a întrebat:

Ce inseamna "studii medii"? Stiu ca studii superioare inseamna facultate + diploma bacalaureat.

Răspuns Câştigător
| LucianStroe a răspuns:

Http://www.avocatnet.ro/......medii.html

Mai pe romaneste: studii medii inseamna sa fi absolvit 12 clase si atat.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se considera ca ai studii medii daca ai absolvit o scoala de arta si meserii(profesionala)sau daca ai terminat liceul...studiile medii sunt cele pe care le-ai absolvit inaintea facultatii.

| alexs99 a răspuns:

Studii medii înseamnă terminarea unui liceu sau a unei şcoli profesionale.
O seară bună.

| LucianStroe a răspuns:

"studii medii" = liceu.

| djfreesh explică (pentru LucianStroe):

A deci studii medii inseamna liceu fara diploma de bac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru djfreesh):

Nu chiar. Studii medii inseamna ca ai absolvit liceul cu diploma de bacalaureat.

| KodrutZ a răspuns (pentru LucianStroe):

Absolvit nu e totuna cu "promovat". Examenul de bacalaureat - examenul de absolvire a liceului.

| LucianStroe a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu degeaba am postat acel link. Citeste ce scrie acolo si apoi mai gandeste-te.

| KodrutZ a răspuns (pentru LucianStroe):

Mdah, e corect ce zici conform celor spuse acolo, dar nu e logic. Oricum, la cite chestii ridicole se intimpla in tara asta, nu ma mira... In curind o sa se considere "studii MEDI" grupa mica de la gradinita.

| LucianStroe a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca ai sti sa scrii si corect romaneste mai ca m-ar interesa parerile tale...

| KodrutZ a răspuns (pentru LucianStroe):

Romanescul meu e ala care contine â doar acolo unde am invatat. In rest, noi sa fim sanatosi. Sint sigur ca ai publicat zeci de lucrari ireprosabile si esti un nou Pruteanu. Bravo tie!

Alte răspunsuri
| LucianStroe a răspuns (pentru Ioandelasal):

Http://www.avocatnet.ro/......medii.html

Mai pe romaneste: studii medii inseamna sa fi absolvit 12 clase si atat.