| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce părere aveți legat de limbajul vulgar folosit în mod regulat și de cel folosit în momente de nervozitate? Fac un proiect la psihologie legat de limbajul verbal, așa că m-am gândit să fac un sondaj de opinie pe orice site, așa că am ales TPU. Vă rog răspundeți-mi cât mai sincer posibil legat de acest subiect. Accept și răspunsuri scurte în 3-5 rânduri, dar și răspunsurile lungi sunt bine venite.
Vă mulțumesc pentru participare happy

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Nu inteleg ce astepti de la noi. Insa limbajul vulgar e dat de lipsa de educatie. Chiar si in momente de nervozitate un om educat se poate controla si nu va fi vulgar. Un om cu o spoiala de educatie, se controleaza cand e calm si injura birjareste la nervi. Culmea e ca gaseste asta normal. Iar cocalarii vor vorbi mereu vulgar, crezand ca astfel ies in evidenta, ca au "lipici" la fete, sau mai rau, ca induc teama in ceilalti.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ai crescut in Ferentari, nu o sa scapi prea usor de "ticul" de a nu injura macar in gand.
Un im inteligent se supara foarte greu, da dovada ca poate sa fie rational si cand e sub tensiune. Eu incerc sa nu injur cu voce tare, dar cateodata imi mai scapa una mica happy

| Popa482 a răspuns:

Limbajul vulgar nu ar trebui să facă parte din viața unui om care se consideră citit, educat, chiar și în momente de maximă tensiune. Problema e că unii consideră acest mod de exprimare ca fiind un mod de a arăta că sunt niște oameni superiori, impunători, mulți dintre adolescenți adoptândul cu speranța de a fi mai " tari " decât alții.

| florinake02 a răspuns:

De multe ori este vorba de obisnuinta, daca asa a fost crescuta persoana respectiva, i se va parea ceva normal sa vorbeasca asa oricand, fie ca e calma sau nu. La nervi chiar si o persoana care nu foloseste des limajul vulgar scapa cate o boaba, poate ca asa a auzit la altii si si-a insusit aceste vorbe poate fara sa vrea, poate ca in modul calm sau cand este in public se abtine. Limbajul vulgar ne "umple" gura cumva, are volum, mai ales cel romanesc, este atat de bogat, am lucrat cu oameni straini care ne imprumtau injuraturile fara sa stie ce inseamna doar pentru ca sunau bine.