| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti face cu 12 clase? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Îmi cam bat eu gura cumva pe aici, dar văd că au început să apară și destui oameni, în această țară, care să-și dea seama, și să se și pronunțe în acest sens, că a face un liceu, în zilele noastre, NU ARE NICIO VALOARE.
Aproape că nu te încadrează nimeni pentru că nu ai nicio calificare.
Singurele școli viabile, pentru viitorul apropiat, vor fi școlile de meserii.
Ulterior, după absolvirea unei astfel de școli, după obținerea unei calificări și după obținerea unui loc de muncă, cine dorește poate opta pentru un liceu seral și, mai apoi, dacă se crede în stare, poate face și o facultate, tot la niște forme, care se vor înființa, în anii următori: la seral, la FF, sau la distanță.
Dar, țineți cont, aceste forme de învățămînt vor fi deosebit de dure cu studenții lor, în sensul de o deosebită exigență la examene ( și la admitere cît și la absolvire).
Asta e părerea mea!
Se aruncă, astăzi, absolvenții de 8 clase, ca broaștele-n ciment, către licee. În aceste școli, ori ești foarte bun ori nu ai ce căuta pe la ele, că pierzi timpul de pomană.
Mai ales cele cu profil industrial.
De la care, nici cu învățătură de cultură generală nu ieși, și nici cu vreo meserie pe care s-o știi foarte bine.
De la aceste școli rezultă procentul cel mai mare de nepromovați la BAC.
Dar, pentru aceste nereușite, cel mai mare vinovat este statul, sistemul său educațional din ziua de astăzi, la toate nivelele: gimnazii, licee, universități.
Să aveți sănătate!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu liceul teoretic poti face doar munci necalificate sau unele cu salariu mic (vanzator, functionar, etc).

| aXy99 a răspuns:

Tehnician de salubritate publica, vanzator la KFC, MC etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti pleca in America cu 12 clase. Bine, dar trebuie sa ai si diploma de BAC. Nu ma refer sa pleci la studii. Daca ai noroc poti pleca prin loteria vizelor. In Romania, cu 12 clase, maturi pe strada. Sau umbli cu CV-uri la asa-zise interviuri si mori cautand.

| bobonel a răspuns:

Pai...Nu mare lucru.Insa daca ai diploma de bacalaureat poti opta pentru una din scolile de agenti sau de subofiteri daca esti atras de aceste meserii.

| AnneMariaa a răspuns:

Nu stiu cum sa zic ca mi-a sunat intrebarea asta tongue
Cele 12 clase le faci fie liceul fie profesionala, asa ca ai o meserie, la sfarsit te califici in ceva, acum tu stii in ce domeniu esti, sau poti merge mai departe la facultate... Sigur daca esti in clasa 11 sau a 12-a deja va omoara profii cu intrebariile "ce vrei sa faci in continuare?", "Unde dai mai departe" etc; si atunci tu ai obtinuni. Succes mult

| calvinneed a răspuns:

Un trai mai bun.