| ΣηJΦY a întrebat:

Chiar atat de folositor este examenul Cambridge, cel de engleza? Toate profesoarele pun presiune pe noi sa il dam la anul, in clasa a 10 a, ca ne aduce nu stiu ce avantaje si mai stiu eu ce.Chiar atat de folositor de este? Intr-adevar iti largeste orizontul, te ajuta sa lucrezi in strainatate in viitor, sau e doar o metoda sa mai bage si Cambridge si profesoarele noastre niste bani in buzunar? Plus ca, e un examen oarecum obositor, necesita si pregatire, sunt probe destul de complexe, costa ceva bani si mai dureaza si o zi intreaga.Deci, chiar mi-ar folosi la ceva daca l-as da, sau si cu el, si fara el, tot somer ajung?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un examen care iti va certifica toată viata ca stii limba engleza intr-o era a globalizarii unde nu faci nimic daca nu stii minim o limba straina. Zi tu acum daca nu merita o zi din viata ta

| ΣηJΦY explică (pentru suntserios):

Era a globalizarii ca era a globalizarii, dar engleza o vorbeste aproape toata lumea.Intr-adevar, unele persoane o stiu de nivel C2, altele de nivel A2, insa dupa 12 ani de scoala, din care 9 faci engleza, e imposibil sa nu ai un nivel macar de B2 asta daca ai invatat constant la aceasta materie in timpul scolii si ai avut si profesor bun care sa faca treaba la scoala.Ideea pe care vreau sa o sugerez este ca oricum perspectiva este limitata in general.De exemplu, eu sunt la un profil de filologie, singurele mele optiunii( adica facultati pe profil sa spun asa) sunt ASE, SNSPA, istorie, drept, geografie etc care, desi suntem in era globalizarii, nu imi ofera nicio oferta de job bun.Pot sa fac o facultate de PR sau mai stiu eu ce, sa imi iau si nu stiu ce Cambdrige si sa lucrez la o multinationala pe un salariu de 3000 de RON si aia e.Nu vad ce rost mai are acest examen, daca oricum piata muncii si ofertele pentru tinerii din ziua de astazi sunt extrem de putine.Singurele facultati care iti asigura un trai decent si "relaxare" financiara sunt medicina, farmacia, academia de politie, INM, domeniul IT daca chiar esti priceput etc. Ceea ce vreau sa spun e ca Cambridge-ul mi se pare un examen irelevant, un moft, promovat in prostie desi IELTS pare ca este mai folositor.

| suntserios a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Daca tu vrei sa te ingropi in mediocritate pe scuze de genul "perspectiva este limitata" "ofertele pentru tinerii din ziua de astazi sunt extrem de putine" e problema ta. Insa domeniului filologic are suficiente porti de reusita pentru cine VREA.

Adica sa fim seriosi, management, marketing, ase... Facultati unde poti avea posturi seriose in management in multinaționale si de ce nu in alte tari. Dar plansul de mila e mai simplu decat munca.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Atat de multe conditii ai acolo de ma doare capul: profesor bun, exigent si copil interesat, motivat.
50% dintre absolventii de liceu nu promoveaza bacul. E destul de la indemana sa presupui ca nici engleza nu stiu prea bine. 9 ani de engleza pentru ei au fost degeaba. Stiu engleza?

Cambridge-ul, IELTS-ul, TELC, etc. sunt doar niste certificate pentru a demonstra ca nu ai trecut prin acesti 9 ani de engleza degeaba (desi poti sa dai examenele chiar si studiind singur). Exact cum e si permisul de conducere.
Degeaba stii sa conduci o masina, ca niciunui politist n-o sa-i pese de asta daca nu ai permis de conducere.

Legat de facultati, dreptul este bine vazut, mai ales daca continui dupa terminarea licentei pentru a ajunge mai sus, anume avocat, judecator sau procuror.
Psihologia incepe sa se caute.

Si poti sa te muti la mate-info oricand, daca consideri ca asta iti va deschide alte usi.

| ΣηJΦY explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de plans de mila, ai inteles total gresit.Da, ASE-ul ofera chestii super misto, studii europene mai stiu eu ce, dar misto cu numele.Da, te invata management, marketing etc, dar oare a ajuns cineva dintr-o familie modesta acolo? Niciodata.Pot sa fac eu ASE si marketing si manangement, dar nu am nicio sansa sa am nu stiu ce posturi tari si mari in multinationale, avand in vedere ca vin dintr-o familie de clasa de mijloc dintr-un oras mic.Cunosc cazul unei fete care a facut engleza-chineza(limba extrem de grea pe care nu o vorbeste aproape nimeni) si acum lucreaza pe un salariu mediocru sclava la o multinationala, iar ceea ce face e paralel cu chineza pe care a studiat-o.Stiu ce e aia munca si nu e vorba de plans de mila, dar traim intr-o lume idioata si corupta in care nu razbesti daca nu ai bani, relatii sau daca nu te faci doctor sau popa.

| suntserios a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Hai serios acum. Ce ASE asta e un fel de Dubai sau care e faza. Am vreo 4 5 prieteni care sunt au pozitii de conducere pe la multinaționale si vreo 2 care lucreaza in UK. Si unul din ei cand a ajuns la Bucuresti la primul job avea 500 lei in buzunar. Ce aubin comun toti? Niciunul nu l a luat pe NU in brate din prima. Au aplicat la 10 20 joburi pana au prin ceea ce vroiau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Pai daca faci ase-ul cum il fac 90% dintre aia care s-au dus acolo ca ss intra cu bacu si treci usor, logiclaughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu il da acum. Sint teste pe net. Pregateste-te singur. Ala e bun cand il iei pe bune, fara pregatire speciala. Altfel, e ca un culturist care baga in el prostii sa se umfle inainte de concurs, si in mod normal e un average Joe.

| laSoledad a răspuns:

Am o prietena care degeaba si-a dat Cambridge-ul, chiar si Proficiency-ul, ca atunci cand a trebuit sa se inscrie la facultate in Anglia, i-au cerut sa dea IELTS. Deci n-a ajutat-o deloc. La fel si o colega care a plecat la studii in Olanda, a trebuit sa dea IELTS, pentru ca e mult mai recunoscut la nivel international. Si eu am luat CAE-ul cu punctaj mare, dar nu ma ajuta aproape la nimic pentru ca am ramas in Romania. E adevarat, mi-a dezvoltat foarte mult cunoasterea limbii engleze la un nivel mai aprofundat datorita pregatirii pentru examen. Atat te poate ajuta in cazul in care vrei sa intri la un profil la facultate cu predare in limba engleza in Romania. In rest, nu prea. Bani pierduti la varsta asta, pe care i-ai putea da mai incolo, cand esti pe salariul tau.

| Mogiojojo a răspuns:

Poti fii sigura ca profesoarele tale vor sa bage niste bani in buzunar. Iti dai seama ca in anul 2k19 nimanui nu-i pasa ca ai o diploma care atesta ca stii tu engleza de nivel C1, toata lumea stie engleza de nivel C1. Nu te ajuta cu nimic in viata.