| veceslav12 a întrebat:

cine imi poate da saiitu cu poavestea de ion druta,, Frunzi de dor"

2 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Veneau copiii sa imparta asteptarile si durerile satului din asprile zile de razboi, cind chiar si geanta postasului mirosea a transee, a praf de pusca,a iod... ne vin in memorie; in continuare si intregirea acestui tablou poeziile poetilor, a caror copilarie a coincis cu razboiul:"iar noi coplesiti,tinindu-ne de mina, / printre transee rataciti am fost ". Aceasta a fost si soarta lui Trofimas si a celorlalti copii si tineri pe care ii invoca Ion Druta.

"Deodata printre scrisori rasare un patratel cenusiu, unul dintre acelea,dupa care niciodata nu mai scrie soldatul. Pe pod se lasa o liniste adinca si numai piriiasul murmura incet, stingherit. Lelea Artina albi ca varul, abia sopteste : Maica precisa a cui sa fie?

Postasul isi coboara fruntea jos buchiseste multa vreme si in cele din urma sopteste cu virful buzelor:"Zinel Cojocaru"... Peste o jumatate de ceas vestea colindase tot satul.Si-l jeleau gospodinele, caci a fost harnic, si-l jeleau fetele caci era baiat frumos, si tot asteptau cu toti, asteptau cu infrigurare in suflet cind se vor deschide larg usile casei de pe malul iazului si un bocet de mama va porni a vraminta micutul satuc pierdut in largul cimpurilor.

Dar s-a lasat amurgul, pornise a se intuneca si in Valea Razesilor domnea linistea. Numai stresenele lacramau din belsug si vintul plingea la marginea satului, temindu-se sa porneasca singurul asupra noptii"