| 10Bubico a întrebat:

Cum aflu la Chimie chestiile acelea cu 1s1 2s2 2p6 etc? De exemplu la Calciu cum o aflu? Va rog sa imi explicati cum se afla!

Răspuns Câştigător
| Perpelea_Ionut_1990 a răspuns:

Deci fii atent, bossule. Sunt 4 blocuri ocupate de electroni: s, p, d, f. Blocurile de tip s se ocupa cu maxim 2 electroni, blocurile p cu maxim 6, blocurile d cu 10 si blocurile f cu 14. Astfel aceste blocuri au o anumita ordine acestea reprezentand de fapt electronii pe straturi. Ordinea este asta: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6 5s2 4d10 5p6 6s2 5d10 4f14 6p6 7s2 6d10 5f14. Daca, sa spunem, ca iei un metal cu z=14 asezi electronii dupa ordinea de mai sus, aceasta fiind de fapt repartizarea pe straturi. Aceasta va fi 1s2 2s2 2p6 3s2 3p2. Cifrele din spatele literelor s, p, d, f reprezinta stratul iar exponentul reprezinta numarul de electroni de pe acel strat. Sper ca ai inteles ce ti-am explicat eu acum, daca nu stai linistit, este foarte simplu, vei intelege dupa putin exercitiu, si eu eram confuz prima oara.

1 răspuns:
| Northwind a răspuns:

Îți explic eu, doar că nu pot într-un singur răspuns. Dacă nu te ajută nimeni, trimite-mi un mesaj.