| nouname a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si am o problema la chimie. Cun pe impart electromi pe staturi... de exemplu am Z= 49 si trebuie sa aflu in ce perioada si ce grupa se afla..pentru asta am nevoie sa aflu numarul staturilor( care ar trebui sa fie 5) si numarul grupei( care ar trebui sa fie grupa secundara 7) dau funda. va rog sa am ajutati.

1 răspuns:
| AntoniaRaluca a răspuns:

Elementul cu Z=49 e neregulat... elementele sunt regulate doar pana la Z=18

invata-l pe derost cu info. din tabel