| parkour12 a întrebat:

Salut TPU
Cum se numeste propozitia cu punctele de suspans la sfarsit?
(exemplu: cea cu semnul intrebarii e interogative, cea cu punct e afirmative etc.)
Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| cosminutu a răspuns:

Nu are un nume exact dar este o propozitie enuntiativa si dupa cum spune si AnotherMe : este o propozitie neterminata care ar mai putea continua.
P.S: Exprima suspansul si asteptarea sau ingandurarea unor personaje.
Sper ca ti-am fost de ajutor

3 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Aha.am inteles la ce te referi.

intr-adevar nu are un nume exact, cel putin nu l-am aflat eu inca happy.Dar sugereaza in mare parte nefinalizarea unei propozitii, fraze, intentionat, pentru a lasa loc gandirii si imaginatiei omului pentru a o continua, sau pentru a crea un suspans cat mai puternic.
multi poeti folosesc punctele de suspensie in titlurile operei, pentru ca, de cele mai multe ori nu isi gasesc cuvantul exact pentru a defini ceea ce simte, lasandu-ne pe noi sa-i continuam gandirea.

sper ca te-am ajutat. daca nu ti-am fost chiar de folos, o poti intreba fara jena pe doamana voastra de limba si literatura romana asta. poate dansa va sti ce sa iti spuna mai bine decat am facut-o noi happy.
oricum, o zi buna

| yo547 a răspuns:

Buna propozitia cu puncte de suspensie lasa posibilitatea meditatiei si reflexivitatii. Funda?

| AnotherMe a răspuns:

Propozitia cu puncte de suspensie la sfarsit este o propozitie care ar mai putea continua