| gabrilion a întrebat:

Cum se poate ajunge de la un glont la arma din care acesta a fost tras?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe teava armei se afla niste excrescente metalice care se numesc ghinturi. Acestea sunt in spirala de-a lungul tevii. In procesul de productie acele ghinturi nu pot fi facute fara anumite devieri. In timpul folosirii armei ele (fiind din otel foarte tare) se tocesc in mod diferit. In timp lasa urme specifice pe camasa glontului care este din metal mai moale.
Uite: https://www.google.ro/......ps?/search
Explicatie si aici: https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php? 11205.1425
Mai mult, la expertiza balistica facuta de laboratoare serioase, se poate analiza si compozitia chimica diferita a diferitelor incarcaturi a cartuselor, aflandu-se astfel seria de fabricatie si putandu-se afla pe unde a circulat cartusul daca este legal cumparat. Daca arma si carusul sunt cumparate de pe piata neagra, mai complicat. Nu poti afla prea multe dar daca se gasete arma se poate spune cu precizie daca s-a tras cu ea sau nu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceasta se face prin expertiza balistica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare arma lasa pe glont o amprenta unica, irepetabila. Nu poti sa ajungi de la glont la arma, adica nu exista un catalog al acestor semne. insa daca gasesti un glont si apoi o arma, vei sti cu siguranta de 100% daca glontul a fost sau nu tras cu acea arma.

| pufulescu a răspuns:

De la glont direct la arma, asa prin deductie, nu se poate ajunge. Se poate RECUNOASTE un glont ca fiind tras de de o anume arma din... sa zicem 100 posibile. Explicatiile tehnice ale userului Salontanul sunt foarte bune!

| Salontanul a răspuns (pentru pufulescu):

Multumesc! Am "dezavantajul" de a fi fost militar de cariera.

| Adbbmsh a răspuns:

Total de acord cu Ioan. Sunt reluati diferiti factori, de la viteza de tragere, distanta, unghiul, factori ce ar putea devia directia.