| AlexMAV a întrebat:

Dau bacul la geografie si m-am uitat peste niste subiecte. Cred ca o sa iau un 7-8. Dar intampin o problema mare.
La subiectul 1 punctul D am vazut pe toate subiectele sa identific 3 deosebiri intre clima statelor marcate. "Deosebirile se pot referi la oricare dintre următoarele elemente de climă: factori genetici,
tip de climă, temperaturi medii anuale/vara/iarna, amplitudine termică, precipitaţii medii
anuale/vara/iarna, vânturi cu frecvenţă ridicată."
Nu sunt bun la compus, nu-s creativ, cum as putea sa scriu?
Va intreb ca sa am un model sa-l invat ca sa-mi fie mai usor.
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| 112garcea a răspuns:

Incearca sa te uiti pe profudegeogra

| Sfetnicul a răspuns:

Urmărește aici: http://goo.gl/th9EVq
Trebuie să folosești următoarea modalitate de exprimare: În țara x clima este mediteraneană, în timp ce în țara y clima este temperat continentală. Vânturile dominante în țara x sunt vânturile de vest, în timp ce în țara y predomină crivățul și suhoveiul. Temperaturile medii anuale sunt în țara x de 15-20 gr C, iar în țara y de 10 gr C.

Și uite așa ai spus 3 diferențe. La început să precizezi neapărat ce litere au țările respective. Să scrii gradele cu cerculeț nu cu "gr"!