| Desh a întrebat:

Salut TPU! De ce cutia neagră a avionului nu e neagră?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

"Cutia neagra" a fost numita asa dupa un concept din fizica in care un corp absorbea toata radiatia incidenta si care nu avea o structura interna cunoscuta, la avioane "absoarbe" (inregistreaza) toata senzoristica si instrumentatia avionului, in caz de accident sa se poata determina ce l-a produs.

Evident ca se fac eforturi sa fie gasibila cat mai usor ca obiect, de aia e portocalie si are si un transmitator de localizare care transmite timp de vreo saptamana dupa accident.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este neagra pentru ca logic daca ar fi neagra ar fi greu de gasit in cazul prabusirii avionului!
"cutia neagra" a avioanelor are de obicei culoarea portocalie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că sa fie ușor de găsit.