| Costin2011 a întrebat:

De ce trosnesc lemnele pe foc?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Copacul era viu si avea in el fluide, rasini etc. Dupa uscare au ramas mai mult sau mai putine di ele incastrate in lemn sub forma de microscopice "pungi", mici alveole ce contin aceste elemente in esenta masei lemnoase.In momentul arderi lemnul se incinge, temperatura face sa se produca evaporarea fortata a acestor rasini, apa etc si transformarea instantanee in gaze.Aceste gaze sub presiune din cauza incalziri continue a lemnului fiind prinse in interiorul micro alveolelor lemnului acesta actioneaza ca un minirecipient.Cind presiunea invinge rezistenta fibrei lemnoase si presiunea este mare nu gluma, pur si simplu creaza mici mini explozii prin care tisnesc aceste gaze ce pe o fractiune de secunda intetesc focul datorita in parte rasinilor combustibile si descompuneri apei in oxigen si hidrogen.Mai trosneste si lemnul supus dilatari bruste tot datorita temperaturii.Lamurit? Asteptam si alte mici nelamuriri ce iti pot fi descifrate.

5 răspunsuri:
| baal24 a răspuns:

La curba sinele troznesc?!

| djciupi a răspuns:

In marea majoritate trosnesc cele de brad, si pentru ca sunt uscate.

| Andrey11 a răspuns:

Trosnesc pentru ca a intrat focu in elehappy

| chatalynutzz a răspuns:

Trosnesc din cauza incalzirii maduvei din ele si cand se incinta acea maduva trosnesc
FUNDA?

| parkour666 a răspuns:

Din cauza rasinei din lemnwinking