| anonim_4396 a întrebat:

De ce iarna vreascurile trosnesc in padure?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din cauza frigului, ingheata seva din ele si, inghetand, se dilata si trosneste. Chestie de fizica de clasa a VI-a.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Se dilata?! sau se contracta?!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi suna bizar, da; apa se dilata atunci cand ingheata. Fa un experiment simplu: pune apa intr-o sticluta de plastic fara sa o umpli pana sus...mai lasa loc de-un deget, asa. Pune-i dopul si bag-o in congelator. Cand se va congela complet, vei constata ca nivelul ghetii va fi mai sus decat nivelul la care era apa inainte de congelare.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Asa se explica si de ce plutesc ghetarii happy Pff, ce dăștept sint laughing