| anonim_4396 a întrebat:

De curand am gasit niste carti in biblioteca si ma intrebam care dintre ele mi s-ar potrivi tinand cont ca am 13 ani. Cartile sunt urmatoarele: "Marin Sorescu-Trei dinti din fata", "Fanus Neagu-Ingerul a strigat", "Mateiu I. Caragiale-Crai de curtea-veche", "Ionel Teodoreanu-Lorelei", "Cella Serghi-Panza de paianjen", "Mircea Eliade-Maitreyi", "Marin Preda- Cel mai iubit dintre pamanteni (toate cele trei volume)"

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Sincer să fiu, cărţile sînt, absolut toate, excepţionale, dar poate nu încă pentru vîrsta unui şcolar de 13 ani. Dacă îţi place să citeşti s-ar putea să -ţi placă ( aceste cărţi) dar, fiecare în parte include o seamă de timpuri şi evenimente sociale de care tu nu ai luat încă la cunoştinţă, poate nu ai învăţat despre ele, şi atunci poate că vei avea unele greutăţi în a ţi le include în bagajul de cunoştinţe. În orice caz, dacă vei citi şi te vei lovi de o serie de probleme, poţi să mă contactezi şi să le discutăm.
Apropos de numele tău de user, ce ştii despre acesta, de unde te-ai inspirat pentru a-l prelua?

3 răspunsuri:
| AndreiP98 a răspuns:

N-are legatura cu varsta...Citeste ce vrei, dar eu sincer am 13 ani si urasc cititu...Parerea mea, tu citeste ce vrei

| Adryana a răspuns:

Buna. Din cartile enumerate de tine am citit Lorelei, Panza de painjen si Maitreyi. Mi-au placut toate 3. Ai putea sa le citesti si tu. Lectura placuta!

| Adryana a răspuns:

Eu sunt mai mare decat tine, tinand cont de varsta nu stiu exact ce sa-ti recomand din aceasta lista. Cele pe care ti le-am spus mai devreme sunt romantice. Daca vrei ceva de aventura si potrivit varstei tale ai putea sa incerci Ciresarii (daca nu ai citit deja)sau Singur pe lume, Harry Potter.