| rumi36 a întrebat:

Salut TPU.
De la toamna voi intra în clasa a 9 a şi nu ştiu pe ce profil să merg.
Până acum am fost fixată să merg pe uman pentru că îmi plac limbile străine şi sunt bună la engleză, care este şi materia mea preferată încă din clasa a-1-a),dar nu sunt genul de persoană care stă să scrie comentarii la română şi să tocească la istorie.
Pe de altă parte îmi place matematica chiar daca nu sunt bună şi am foarte multe lacune dar aş vrea să mă duc pe mate-info pentru că aş vrea să învăţ programare.
Am înţeles că mă pot transfera de pe mate-info la ştiinţe sociale sau filologie dacă nu fac faţă.
Voi ce îmi recomandaţi?

Răspuns Apreciat de Editori
| wpAbby a răspuns:

Buna! Sigur ca te poti transfera unde vrei tu, daca simti ca (nu) faci fata unde te afli si vrei mai putin/mult. Eu sunt pe stiintele naturii si se aseamana foarte mult cu matematica-informatica (cel putin in clasa a 9-a avem acelasi numar de ore la aceleasi materii si urmam aceeasi programa). Istoria si limba romana sunt principalele materii la uman, iar daca tu nu vrei sa inveti atat, eu iti recomand sa mergi pe stiintele naturii/matematica-informatica. Chiar daca nu esti cea mai buna la matematica, tot va fi nevoie sa inveti si vei vedea ca iti vei completa si golurile pe care le ai.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu te cunoaștem deci alege TU pentru tine nu noi pentru tine.
E adevărat, dacă nu nimerești unde-ți place, te poți transfera

| elemonis a răspuns:

Buna.
Daca iti place mate info si limba engleza, poti vedea daca sunt licee in orasul tau cu profilul mate info- intentiv engleza sau mate info bilingv engleza(aici toate materiile se predau in limba engleza).
Totusi orice alegere faci nu te grabi. Cantareste toate variantele pe care le ai si vezi care cantareste mai mult sa zic asa...